Domácí

Průzkum CVVM: Důvěra v prezidenta vzrostla, nejlépe si vedou starostové

Lidé v Česku nejméně důvěřují Poslanecké sněmovně, největší důvěře se naopak těší starostové. Polovina Čechů je nespokojena s politickou situací, vyplývá z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Důvěra Čechů k ústavním institucím se v červenci zvýšila. Lidé stále nejvíce důvěřují starostům a obecním zastupitelstvům, nejméně naopak Poslanecké sněmovně a Senátu. S celkovou politickou situací není spokojena polovina lidí, ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Oproti června se zvýšila důvěra v prezidenta i vládu, oběma důvěřuje 37 procent dotázaných. Prezidentovi tedy důvěřuje o osm procentních bodů více lidí než v červnu, vláda si polepšila o devět procentních bodů. Oproti loňsku, kdy vládě věřilo 41 procent a prezidentovi 43 procent občanů, si však obě instituce pohoršily.

Související obsah

Nejhůře dopadla Poslanecká sněmovna, které důvěřuje pouze 29 procent Čechů, o pět procentních bodů méně než Senátu. Nejvíce naopak lidé důvěřují starostům, ti mají důvěru 67 procent dotázaných, o čtyři procentní body větší než obecní zastupitelstva. Vysoké důvěře se těší i hejtmani a krajská zastupitelstva, kterým důvěřuje shodně 49 procent Čechů.

Pouze 13 procent Čechů je spokojeno se současnou politickou situací, z toho jen jedno procento uvedlo, že je velmi spokojeno. Nespokojena je momentálně polovina obyvatel, 34 procent není ani spokojeno, ani nespokojeno, zbytek dotázaných neví.

"Stávající hodnocení politické situace tak zůstává horší, než bývalo v období od druhé poloviny roku 2018 do září roku 2020, tedy do přestávky ve výzkumech vynucené epidemiologickou situací v důsledku podzimní vlny pandemie covid-19," uvedli autoři průzkumu.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz