Domácí

Evropský unikát na hudebním festivale! Na svědomí ho mají čeští vývojáři

Evropský unikát na hudebním festivale! Na svědomí ho mají čeští vývojáři
Zdroj: Rock for People

Koronavirová opatření, která se dotýkala také kulturního života, v Česku nadále rozvolňují. Začít tak příští týden může i festival Rock for People Hope. Návštěvníkům nabídne unikát, který v Česku ani v Evropě nemá obdoby.

Královéhradecký festival Rock for People Hope proběhne příští týden. Jeho účastníci zažijí nejenom českou, ale i evropskou premiéru.

Jedna ze scén bude totiž nově využívat elektřinu z vodíkového generátoru. Vodík svoji úlohu jako záložní zdroj v případě výpadků energie v České republice už sehrál – naposledy například v oblastech jižní Moravy, která byla zasažená tornádem. Pódium hudebního festivalu ale bude napájet vůbec poprvé.

Související obsah

"Samozřejmě jsme prověřovali, jestli v minulosti tyhle pokusy už neproběhly. Dopátrali jsme se akorát jednoho, který se odehrál ve Francii v roce 2019 na ekologicky zaměřeném festivalu. Na žádný jiný případ jsme ale nepřišli," uvedl Tomáš Doležal, marketingový specialista společnosti DEVINN, jejíž inženýři se na vývoji technologie podíleli.

"Vodíkový generátor už existoval, takže patent na něj pochopitelně nemáme, ale tuto technologii jsme utilizovali trochu jiným způsobem než všichni před námi. Hlavním benefitem je především mobilita," upřesnil Doležal.

Zařízení díky palivovému článku přeměňuje vodík při sloučení s kyslíkem na vodu. Při tom vzniká velké množství tepelné i elektrické energie. Jediným odpadem, který po reakci zůstane, je pak destilovaná voda.

Související obsah

"Věříme tomu, že zvláště v kultuře budou udržitelnost a velká uhlíková stopa tématem, které bude potřeba řešit. Zvolený formát se navíc svým charakterem k vyzkoušení celého zařízení hodí," dodal Doležal.

Související obsah

"Přesně toto je směr, kterým by se v kultuře mělo jít. O potenciálu vodíku nejsme přesvědčeni jen my – sází na něj řada světových automobilek, ale i velké státy jako Německo či Japonsko. Ty staví vodíkové čerpací stanice po desítkách za rok. Česko má teď šanci být součástí světového trhu vodíkové energetiky," řekl výkonný ředitel společnosti Luboš Hajský.

Na vodíkem poháněném pódiu, které dostalo název O CO2 JDE stage powered by H2BASE, se během dvoudenního programu festivalu budou odehrávat především panelové diskuze. Chybět ale nebudou třeba ani taneční vystoupení.

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz