Koronavirus

Na festivalu v Chorvatsku se šířil covid. Přes 200 turistů je nakažených

Na festivalu v Chorvatsku se šířil covid. Přes 200 turistů je nakažených
Zdroj: Getty Images

Vyhlášený festival Austria goes Zrće na chorvatském ostrově Pag se stal ohniskem nákazy koronaviru. Party se zúčastnily tisíce Rakušanů, nakažených teď mezi nimi prudce přibývá. Ve čtvrtek úřady evidovaly již přes 200 případů, reálný počet ale podle nich bude daleko vyšší.

Na chorvatské pláži Zrće na ostrově Pag se ve dnech 17. až 24. července uskutečnil tradiční festival Austria goes Zrće. Podle původních informací se ho zúčastnilo až 19 tisíc Rakušanů, to ale organizátor popřel. Počet návštěvníků odhaduje na osm tisíc. V jeden den si party užívalo najednou až dva a půl tisíce Rakušanů. 

Cena festivalu byla ale příliš vysoká, jak se nyní ukazuje. Nákazu si z akce přivezly stovky lidí. Podle webu krone.at se za posledních 24 hodin počet nakažených více než zdvojnásobil. Zatímco ve středu večer jich úřady evidovaly 102, ve čtvrtek číslo stouplo na 215.

Očekává se, že počet případů ještě poroste. V karanténě jsou v tuto chvíli v souvislosti s festivalem tisíce lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými.

Související obsah

Organizátor akce se brání, že byla dodržena všechna hygienická opatření. Před vstupem podle něj bylo kontrolováno potvrzení o očkování, prodělání nemoci či negativním výsledku testu.

Mezi nakaženými jsou nicméně i lidé, kteří jsou plně naočkovaní. Například v Dolním Rakousku 33 z 38 covid pozitivních mělo za sebou alespoň jednu dávku, 13 z nich mělo očkování ukončené.

Související obsah

Podle rakouského lékaře Hanse-Petera Huttera mají pravidla pro uznávání bezinfekčnosti (očkování, negativní test nebo prodělaný covid) smysl tehdy, pokud jde člověk například na večeři do restaurace. Na hromadných akcích podobného rozsahu ale příliš účinné nejsou.

Naočkovaní či uzdravení jedinci mohou být stále přenašeči, přestože mají nižší virovou zátěž. "V takovém případě nezáleží ani na tom, že jste venku. Když na podobných akcích stojíte hodiny blízko ostatních, není to už o aerosolu, je tu přímo riziko šíření kapének," uvedl Hutter pro web derstandard.at.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz