Koronavirus

Na festivalu v Chorvatsku se šířil covid. Přes 200 turistů je nakažených

Na festivalu v Chorvatsku se šířil covid. Přes 200 turistů je nakažených
Zdroj: Getty Images

Vyhlášený festival Austria goes Zrće na chorvatském ostrově Pag se stal ohniskem nákazy koronaviru. Party se zúčastnily tisíce Rakušanů, nakažených teď mezi nimi prudce přibývá. Ve čtvrtek úřady evidovaly již přes 200 případů, reálný počet ale podle nich bude daleko vyšší.

Na chorvatské pláži Zrće na ostrově Pag se ve dnech 17. až 24. července uskutečnil tradiční festival Austria goes Zrće. Podle původních informací se ho zúčastnilo až 19 tisíc Rakušanů, to ale organizátor popřel. Počet návštěvníků odhaduje na osm tisíc. V jeden den si party užívalo najednou až dva a půl tisíce Rakušanů. 

Cena festivalu byla ale příliš vysoká, jak se nyní ukazuje. Nákazu si z akce přivezly stovky lidí. Podle webu krone.at se za posledních 24 hodin počet nakažených více než zdvojnásobil. Zatímco ve středu večer jich úřady evidovaly 102, ve čtvrtek číslo stouplo na 215.

Očekává se, že počet případů ještě poroste. V karanténě jsou v tuto chvíli v souvislosti s festivalem tisíce lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými.

Související obsah

Organizátor akce se brání, že byla dodržena všechna hygienická opatření. Před vstupem podle něj bylo kontrolováno potvrzení o očkování, prodělání nemoci či negativním výsledku testu.

Mezi nakaženými jsou nicméně i lidé, kteří jsou plně naočkovaní. Například v Dolním Rakousku 33 z 38 covid pozitivních mělo za sebou alespoň jednu dávku, 13 z nich mělo očkování ukončené.

Související obsah

Podle rakouského lékaře Hanse-Petera Huttera mají pravidla pro uznávání bezinfekčnosti (očkování, negativní test nebo prodělaný covid) smysl tehdy, pokud jde člověk například na večeři do restaurace. Na hromadných akcích podobného rozsahu ale příliš účinné nejsou.

Naočkovaní či uzdravení jedinci mohou být stále přenašeči, přestože mají nižší virovou zátěž. "V takovém případě nezáleží ani na tom, že jste venku. Když na podobných akcích stojíte hodiny blízko ostatních, není to už o aerosolu, je tu přímo riziko šíření kapének," uvedl Hutter pro web derstandard.at.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz