Domácí

Pražské zastávky zůstanou prázdné. Město se zbavuje reklamních laviček

Pražské zastávky zůstanou prázdné. Město se zbavuje reklamních laviček
Zdroj: Magistrát hlavního města Prahy

Z Prahy od úterý začínají mizet reklamní lavičky, které se v průběhu let staly nedílnou součástí především tamních zastávek. O jejich budoucnosti totiž definitivně rozhodl pražský magistrát.

Magistrát hlavního města se od úterý začal zbavovat reklamních laviček. Ty by tak z pražských zastávek a ulic měly nadobro zmizet.

"Mezi prvními byly pryč ty v ulici Olbrachtova v Praze 4. Postupné odstraňování zhruba 1400 kusů tohoto mobiliáře se uskuteční po vleklém sporu s bývalým nájemcem řady městských pozemků," upřesnil radní pro oblast správy majetku Jan Chabr.

Nejprve magistrát odstraní lavičky, o jejichž osudu už rozhodly silniční úřady konkrétních městských částí. Zbývající kusy pak město odveze na základě exekučních příkazů. Celý úklid by měl hradit bývalý nájemce.

Související obsah

Tím je společnost AD-NET, která práva a povinnosti původního nájemce z roku 1998 převzala v roce 2001. Ve smlouvě stálo, že za 1 metr čtvereční ročně bude nájemce městu hradit nájemné 1 Kč.

Výpověď nájemní smlouvy dostala společnost AD-NET poprvé v roce 2014, a pak ještě o pět let později. Společnost ale s ukončením nájemního vztahu nesouhlasila. Lavičky proto i přes rozhodnutí soudů a výzvy k odstranění neodklidila.

Související obsah

Podle mluvčího pražského magistrátu Víta Hofmana je odstranění reklamních laviček navíc teprve začátek postupné kultivace veřejného prostoru: "Do města nic takového nepatří. Proti vizuálnímu smogu, jakým jsou i tyto nevzhledné lavičky, se snažíme bojovat několik let. Žádné nové je tedy rozhodně nahrazovat nebudou."

Jak dlouho Praha zůstane bez laviček, zatím není známo. Neví se ani to, jestli je v budoucnu nahradí lavičky bez reklam.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz