Domácí

Studie: Stovky tisíc seniorů nemají i přes očkování imunitu proti covidu

V Česku jsou podle odborníků statisíce seniorů, kterým už vyprchala imunita po očkování proti koronaviru. Vyplývá to ze studie brněnských vědců, kteří otestovali téměř 700 seniorů nad 65 let a zjistili, že víc než polovina z nich má buď velmi nízkou hladinu protilátek, nebo vůbec žádné.

Brněnští vědci v průběhu června a začátku července otestovali na protilátky celkem 627 seniorů. 396 jich bylo mladších 75 let, 231 starších. Ukázalo se, že až 60 procent z nich nemá po čtyřech a více měsících od očkování žádné protilátky.

"Používáme dva různé typy testů tak, aby se maximálně podařilo zachytit protilátkovou odpověď. U vybrané skupiny účastníků projektu se testování hladiny protilátek doplní ještě vyšetřením buněčné imunity," vysvětlil Petr Husa, přednosta kliniky infekčních chorob FN Brno.

Související obsah

Předběžné závěry studie jsou ale jasné. Hladina protilátek proti koronaviru rychleji klesá u starších lidí. Podle odborníků proto bude nutné hlavně starší skupinu lidí co nejdřív přeočkovat třetí dávkou. Přeočkovávat už začali třeba v Izraeli.

"Jsme první zemí na světě, která očkuje věkovou skupinu nad 60 let třetí dávkou a je o to obrovský zájem," uvedl Arsen ArutIniunia, vrchní bratr zdravotní péče pro oblast Tel Avivu. V České republice má ukončené očkování téměř pět milionů lidí. Většina z nich je očkována vakcínou od společnosti Pfizer/BioNTech.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz