Domácí

Barunku bolela hlava, teď čelí hrozivé diagnóze. Stejnou nemoc má i bráška

Barunku bolela hlava, teď čelí hrozivé diagnóze. Stejnou nemoc má i bráška
Zdroj: Archiv rodiny

Velmi těžké chvíle prožívá rodina z jižní Moravy, která nyní veškeré své naděje upíná na speciální biologický lék. Ten má pomoci dvěma sourozencům zvládnout nevyléčitelné onkologické onemocnění označované jako myofibromatóza agresivního typu. Jiříkovi (8) a Barunce (12) se tvoří nádory všude po těle. Sama maminka se přitom léčí s rakovinou.

Fakultní nemocnice Brno na osud těžce zkoušené rodiny upozornila v rámci Dnů dětské onkologie. Jiřík a Barunka trpí myofibromatózou agresivního typu, nevyléčitelným onkologickým onemocněním, o kterém se zatím příliš mnoho neví.

"Rakovina si nekontrolovaně roste na různých částech těla, kostech, orgánech, podkoží,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Některé nádory nepůsobí obtíže, jiné je potřeba odstranit a léčit. Nutné je navíc pravidelně kontrolovat, aby nezasáhly žádný životně důležitý orgán jako třeba srdce.

Související obsah

Nemoc zasáhla nejprve Jiříka

V případě Jiříka bylo hned po narození jasné, že něco není v pořádku. "Narodil se se zlomenou ručičkou a nedovyvinutým ouškem. Našli u lokte uzlíček a zjistilo se, že ten uzlíček 'sežral‘ kost a ta se zlomila,“ přiblížila TN.cz maminka Jiříka.

Rodina nakonec skončila na onkologii v brněnské nemocnici. Tou dobou už měl chlapeček u oka velkou bouli. Lékaři zjistili, že jde o rakovinu. Jiřík rok podstupoval chemoterapie, měl teploty, zvracel, až nakonec skončil na jednotce intenzivní péče. "Mysleli jsme, že o něj přijdeme,“ svěřila se maminka. 

Po roce nakonec lékaři prohlásili, že nádor je mrtvý. Rodinné štěstí ale brzy vystřídala panika. Do měsíce chlapečkovi vyskákaly různě po těle nové boule. Zabírat začal právě až speciální biologický lék. "Šlo o jakýsi experiment. Za 14 dní se bulky začaly zmenšovat. Nebýt doktora, tak už tady Jiříček není,“ neskrývala vděčnost žena.

"Díky novým metodám vyšetření se podařila zjistit genetická změna, která se dá lékově ovlivnit, podle vyšetření se udělá lék na míru, přesně podle toho, co je špatně v těch boulích po těle," přiblížila léčbu mluvčí nemocnice.

Související obsah

 

U Báry se nemoc projevovala nenápadně

Rodina pocítila naději, netrvalo však dlouho a přišla další rána. Stejná nemoc postihla i dceru. "Barunka v sedmi letech ukončila první třídu a začala ji pobolívat hlavička, mysleli jsme, že je to od nervů,“ přiblížila maminka. "Jednou ležela na koberci, držela se za hlavu a křičela,“ dodala. Právě to byl okamžik, kdy vyhledala lékařskou pomoc. Nakonec dívce našli nádor na mozku. Maminka se sesypala. Začal boj o život i druhého dítěte.

"Je to strašné, každá buňka se může změnit v nádor,“ vysvětlila žena. "Barunka naštěstí nemusela podstupovat chemoterapii, rovnou jí nasadili biologickou léčbou," řekla. Matka věří, že léčba zabere. Šance na úplné uzdravení je však zatím v nedohlednu. "Výsledky léčby jsou velmi dobré, nádory se daří oběma sourozencům eliminovat,“ sdělila mluvčí nemocnice.

Celá rodina se vzájemně podporuje. Maminka se drží, i když sama bojuje s onkologickým onemocněním. "Moje tělo zareagovalo tak, že jsem dostala rakovinu prsa. Nádor mám vyoperovaný,“ vysvětlila s tím, že léčba ještě neskončila. "Já mám jen obyčejnou rakovinu, děti to mají mnohem horší,“ zakončila.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz