Domácí

Lékaři varují: Lidé si pletli rakovinu plic s covidem, teď přicházejí pozdě

Lékaři varují: Lidé si pletli rakovinu plic s covidem, teď přicházejí pozdě
Zdroj: Thinkstockphotos

K plicním lékařům chodí v poslední době stále častěji lidé v pokročilém stádiu rakoviny plic. K nepříznivé situaci podle odborníků přispěla i epidemie koronaviru, někteři pacienti totiž přisuzovali příznaky covidu-19.

Rakovina plic je nemoc, která zabije drtivou většinu těch, u nichž se objeví. Ne nadarmo se jí říká tichý zabiják. Zprvu se výrazně nehlásí ani nebolí. Když už se objeví jasné příznaky, bývá často na léčbu pozdě. 

Na záludnost této choroby upozorňují lékaři v rámci Světového dne rakoviny plic, jenž tradičně připadá na 1. srpna. "Chodí nám stále více pacientů s pokročilým stadiem rakoviny plic, částečně i kvůli aktuální situaci s pandemií, kdy se příznaky v podobě kašle a zadýchávání přisuzovaly covidu. S rozvinutým onemocněním se u nás objevovali i mladí lidé," upozorňuje předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP Martina Koziar Vašáková.

Související obsah

Ročně lékaři rakovinu plic nově zjistí u asi 7000 lidí a asi 5500 této nemoci podlehne. Příčinou této choroby je v 90 procentech kouření, ať už aktivní nebo pasivní. Pokud je nádor odhalen v počátečním prvním stadiu, má asi 65 procent pacientů šanci, že se dožije dalších pěti let. S pokročilými stadii nemoci šance výrazně klesá. 


Prevence jako jediná možnost

Rakovina plic je o to zákeřnější, že když už máte nějaké potíže – obvykle problémy s dýcháním, ale také třeba s velkou únavou, nemoc už se pravděpodobně rozšířila.

V současné době lékaři dokážou nádor plic operativně odstranit ve zhruba 15 procentech případů. Zlepšení si slibují od screeningu rakoviny plic, který by měl být v Česku spuštěn na začátku příštího roku, a který by mohl odhalit až 70 procent nádorů v počáteční fázi. 

Související obsah

Podle předsedy České aliance proti chronickým respiračním onemocněním Milana Sovy bez screeningu nelze u této nemoci očekávat razantní zlepšení. "V 85 % případů se na nádor přijde pozdě. Nyní kvůli covidu ještě řada lidí své obtíže zlehčovala, protože se bála jít k lékaři, a to pak vedlo k tomu, že bylo pozdě na operační výkon," upozorňuje.

Screening se bude týkat asi 30 000 lidí mezi 55. a 75. rokem, kteří vykouří nejméně jednu krabičku cigaret denně. Podle Vašákové by k vyšetření na včasné odhalení nemoci bylo vhodných až půl milionu kuřáků. 

U všech druhů rakovin je zásadní prevence. Více o ní se dozvíte v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz