Domácí

Muž při amnestii odevzdal jedinečnou zbraň! Umí napodobit jaderný výbuch

Muž z Novoborska odevzdal na policii zbraň, která za socialismu sloužila mimo jiné k imitaci jaderného výbuchu. Šlo vlastně o silný plamenomet. Pyrotechnici zařízení za přísných bezpečnostních opatření odvezli. Chtěli ho zneškodnit v Ralsku. Když ale zjistili, že se jedná o naprostý unikát, rozhodli se, že se stane součástí pyrotechnických sbírek.

Fugas je vlastně tlaková nádrž naplněná raketovým palivem. Zařízení dokázalo zapálit i tank. Doma ho objevil jeden z obyvatel Novoborska, který ho v rámci zbraňové amnestie policii odevzdal.

"Speciální pyrotechnický prostředek sovětské výroby, který využívala bývalá československá armáda při výcviku k imitaci jaderného výbuchu," řekla liberecká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Související obsah

"Iniciace je okamžitá a způsobí vám efekt hřibu s tou nohou zespoda. Vypadá to jako atomový výbuch, a když se to ještě nalaborovalo do sudu, který byl naplněný napalmem nebo naftou, tak efekt se ještě znásobil," popsal Josef Pavinský, vedoucí pyrotechnik v Ralsku.

Mít něco takového doma, je podle odborníka extrémně nebezpečné. "Když s tím bude neodborník manipulovat, tak pak jsou z toho fatální následky. Každopádně se uvolní obrovské množství tepelné energie. Před tím neutečete, to je ani ne vteřina a obrovská teplota toho člověka popálí, spálí a zapálí na něm oděv," dodal Pavinský.

Související obsah

Pyrotechnici chtěli Fugas nejdříve zlikvidovat v bývalém vojenském prostoru v Ralsku. Když zjistili, že v celém Česku není jediný exemplář této zbraně, rozhodli se, že se stane součástí pyrotechnických sbírek teplické expozitury nebo Vyšší policejní školy v Pardubicích.

"Bude to zachováno do sbírek pro zachování pro budoucí generace. Když to zničíte, tak už to nikdo nikdy fyzicky neuvidí," doplnil Pavinský.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Británie kvůli šíření omikronu zpřísní protipandemická opatření

Britský premiér Boris Johnson ve středu oznámil zpřísnění některých opatření v důsledku prudkého nárůstu případů mutace omikron. Nová opatření označil jako "plán B" na poražení covidu během zimy. Od pátku budou na většině veřejných míst povinné roušky a od příštího týdne vláda nařizuje práci z domova lidem, kteří na to mají podmínky. Vstup na hromadné akce bude možný jen s potvrzeným očkováním nebo negativním testem.

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Píše se na Deník.cz