Domácí

Nejdřív bílé kříže, pak zásah vejcem. Babiš u Prahy rozdával zmrzlinu

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu od deseti hodin ráno rozdával v Průhonicích u Prahy zmrzlinu, o níž se před pár dny rozhořel předvolební boj s koalicí Pirátů a STAN. Na místě se ovšem přes noc objevil velký počet bílých křížků symbolizujících oběti epidemie covidu-19 v Česku. A odpoledne sem dorazila skupina premiérových odpůrců. Jeden z nich následně po Babišovi hodil vejce.

Incident se stal kolem 15. hodiny. Demonstranti se nemohli přes ochranku dostat přímo k Babišovi, tak po něm alespoň jeden z nich vrhnul vejce. Jeho obsah pak zasáhl nejen premiéra, ale i další lidi stojící poblíž. "Útočníka" o chvíli později zadrželi policisté.

"Rajčatovou" kampaň, při které na někdejšího premiéra Jiřího Paroubka létala kromě rajčat právě i vejce, připomněl už v pátek na twitteru lidovecký europslanec Tomáš Zdechovský. Zároveň ho ale někteří diskutující sepsuli za to, že nabádá k násilí.

Za neobvyklým protestem s bílými kříži stojí spolek Milion chvilek pro demokracii, který se k pomalování prostranství přihlásil. Kříže prý mají symbolizovat všechny lidi, kteří "si kvůli nezvládnuté pandemii pro zmrzlinu přijít nemohou."

"Stejně jako značná část veřejnosti jsme znechuceni kampaní pana premiéra. S úsměvem od ucha k uchu se předvádí, jako by se nikdy nic nestalo. Přitom má on a jeho vláda na svědomí nezvládnutou pandemii, při které zemřelo přes třicet tisíc lidí. Naše sobotní akce má za cíl konfrontovat pozlátko předvolební kampaně s krutou realitou jeho vlády," tvrdí místopředseda Milionu chvilek Jiří Jakub Zévl.

Redakce TN.cz s žádostí o komentář obrátila i na premiéra. Poslal krátkou reakci. "Dobrý den, řekl jsem starostovi, že náklady s vyčištěním zaplatím," odepsal premiér.

Související obsah

Politický boj o zmrzlinu se rozhořel tento týden, když Pirátská strana oznámila, že chystá jakési nanukové turné, v rámci kterého bude rozdávat zmrzlinové pamlsky, které nezatěžují životní prostředí.

"Už jste četli, jak Piráti vymýšleli ideologicky správnou zmrzlinu? Něco tak šíleného si snad nikdo z nás neumí představit. Řešili uhlíkovou stopu, kterou mají naše krávy, stejně jako všechny krávy světa, a za žádnou cenu nechtěli zmrzlinu z jejich mléka," rozohnil se premiér na twitteru. A posléze oznámil právě sobotní rozdávání "tradiční" zmrzliny v Průhonicích, kde bydlí.

"Z jedné strany jsme rádi, že pan Babiš kopíruje naše nápady. Škoda, že nekopíroval naše nápady, jak řešit lépe pandemii," reagoval pro TV Nova před pár dny pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík (PIRSTAN).

Pusťte si reportáž o zmrzlinové "válce":

Cukrárna v Průhonicích, kde se Andrej Babiš schoval před odpůrci, je v obležení těžkooděnců:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz