Zahraničí

V Aténách se nedá dýchat. Hasiči mají poslední šanci odvrátit katastrofu

Kolem slavného řeckého města Atény zuří mohutné požáry, záchranné složky v sobotu varovaly, že zbývá poslední den, aby hasiči dostali oheň pod kontrolu. Pak podle nich bude mít metropole vážný problém.

Situace v Řecku se kvůli rozsáhlým požárům nadále zhoršuje. Tamní úřady nařídily evakuaci tisíců obyvatel. Nad Aténami se utvořil mohutný oblak dýmu a popela, který pochází z lesních požárů zuřících severně od města. Místní obyvatelé už obdrželi varování, aby nevycházeli ven a nevětrali.

Šíření plamenů napomáhá hlavně silný vítr, ten v noci na sobotu ustal. Hasiči tak získali drahocenný čas pokusit se zabránit šíření ohně. Jsou si dobře vědomi toho, že mají dost možná poslední šanci zabránit katastrofě.

„Pokud se nám dnes požáry nepodaří uhasit, budeme mít obrovský problém,“ uvedl v sobotu podle agentury DPA Vasilis Kokkalis, zástupce guvernéra regionu Attika. Právě pod tuto oblast spadají i slavné Atény. Kokkalis zároveň uvedl, že policie zadržela tři lidi podezřelé ze žhářství.

Související obsah

Mezi nimi má být i žena zadržená v aténském parku, která vyšla do ulic se dvěma zapalovači, benzínem a dalšími hořlavými materiály. K jejímu zatčení došlo jen několik minut poté, co v parku vypukl požár.

Lesní požáry v Řecku trvají už dlouhých jedenáct dní, vyžádaly si dva lidské životy. S plameny bojuje přes 1400 hasičů, na pomoc přispěchaly i další státy. Posily dorazily z Kypru, Francie, Švédska, Ukrajiny nebo třeba Chorvatska. Pomocnou ruku Řecku ale nabídla i Česká republika.

Související obsah

Rozsáhlé požáry zuří také na druhém největším řeckém ostrově Euboia a poblíž Olympie a Sparty na Peloponéském poloostrově.

Kritická situace je i v Turecku a v Rusku

Řecko není jediným státem, který bojuje s rozsáhlými požáry. Situace se výrazně zdramatizovala i v Turecku, kde si požáry vyžádaly osm obětí a desítky zraněných.

Rusko k sobotnímu dni čelilo celkem 250 lesním požárům, které pustoší plochu o rozloze více než tři miliony hektarů. Tamní úřady informovaly, že do boje s plameny bylo nasazeno přes 6700 lidí. Letošní lesní požáry se v Rusku řadí mezi nejhorší za posledních sto let. Shořet mělo za uplynulých osm měsíců už přes 14 milionů hektarů porostů.

Podívejte se na reportáž k požárům v Turecku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz