Počasí

Bouřky: Silný vítr v Pardubicích odnesl střechu panelového domu

Varování meteorologů se naplnila, do Česka v sobotu dorazily další silné bouřky. Praha se potýkala se silným deštěm, na Pardubicku vítr odnesl střechu panelového domu. Hasiči na jihu Čech pak vyjeli k více než 50 událostem. Tam se zase nejčastěji jednalo o popadané stromy.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu zpřísnil výstrahu před bouřkami a připojil i upozornění na vyšší riziko povodní. Meteorologové varovali nejen před přívalovými dešti s krátkodobým úhrnem místy až 50 milimetrů, ale také před nárazy větru dosahující okolo 90 kilometrů v hodině. 

V neděli by přitom podle aktuální předpovědi ČHMÚ, která má zatím platnost do poledne, měl nastat větší klid. Žádnou výstrahu před povodněmi ani dalším nebezpečím totiž experti nevydali.

Nejčerstvější zprávy o řádění sobotních bouří dorazily z Libereckého kraje. Až k nedělnímu ránu tamní hasiči vyjížděli k desítce případů.

"Zasahovali jsme především u spadlých stromů na komunikace a v jednom případě na zaparkovaný osobní automobil. Vše se obešlo bez zranění," uvedli liberečtí hasiči v neděli krátce po deváté ráno na Twitteru.

Během noci na neděli měli několik výjezdů i pražští hasiči. V hlavním městě musel zasahovat u 4 událostí. Ty měly souvislost především s mohutným deštěm, který s největší pravděpodobností způsobil i sesuv půdy na kolejiště v ulici U Dráhy.

O dost horší to bylo v Pardubickém kraji, který  potrápil především silný vítr. Na Palackého třídě přímo v Pardubicích dokonce odnesl střechu panelového domu. 

"Střechu jsme zajistili, aby nevisela dolů a nehrozila pádem. Poté jsme odstraňovali popadané stromy - ve Svojanově, Kladrubech nad Labem, Luži, Dolní Dobrouči, Stojicích, Kostelci u Heřmanova Městce i Rabštejnské Lhotě," uvedli pardubičtí hasiči v neděli ráno na svém twitterovém účtu.

První zprávy o vyšším počtu výjezdů kvůli počasí přišly z Jihočeského kraje. "Ve 20:55 jsme zaznamenali první zásah. Ke 23. hodině evidujeme v souvislosti s bouřkou celkem 53 událostí. Ve 44 případech jde o padlé stromy. Ty byly nejvíce na Prachaticku, Strakonicku a Táborsku," informoval mluvčí krajských hasičů Vratislav Malý. 

Ve Středočeském kraji byla situace už klidnější. "V souvislosti s počasím vyjížděli hasiči zhruba ke dvou desítkám případů. Nejčastěji se jednalo o odstraňování popadaných stromů," uvedla krátce před půlnocí pro TN.cz mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. 

Stavy českých toků podle informací ČHMÚ v žádném ze sledovaných míst nevykázaly markantní zvýšení průtočnosti.

Související obsah

Před jedenáctou hodinou večer bouřky nejvíc řádily v oblastech, kterých se týkala i nejpřísnější výstraha meteorologů, konkrétně tedy v Praze, Středočeském, Libereckém, Plzeňském, Ústeckém a Jihočeském kraji. Pásmo bouřek se postupně přesouvá dál na severovýchod.

Pohled na radar (před 23. hodinou): 

Zdroj: ČHMÚ

Více informací o sobotní výstraze ČHMÚ najdete v reportáži:

 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz