Zahraničí

Austrálie zažívá jeden z nejpřísnějších lockdownů. Opatření kontroluje armáda

Austrálie zažívá jeden z nejpřísnějších lockdownů. Opatření kontroluje armáda
Zdroj: Profimedia

Jedny z nejpřísnějších opatření kvůli šíření koronaviru zavedli v části Austrálie. V Sydney úřady zvýšily pokuty za porušování opatření v přepočtu až na 80 tisíc korun. Dodržování pravidel v ulicích hlídá armáda.

Vojáci v ulicích, vysoké pokuty a veřejný lynč. Tak vypadá pravděpodobně jeden z nejpřísnějších lockdownů na světě, kterému čelí obyvatelé Austrálie. V Sydney kvůli rychlému šíření mutace delta už víc než týden na dodržování všech restrikcí dohlíží armáda. Vláda ji nasadila po pěti týdnech lockdownu, který šíření nákazy nedokázal zabránit. Podle tamní policie řada lidí nedodržuje povinnou karanténu.

"Nasazení armády pomůže, protože část obyvatel Sydney si myslí, že se jich protikoronavirové restrikce netýkají," uvedl podle BBC šéf policie Nového Jižního Walesu David Elliott.

Tvrdá uzávěra v nejlidnatějším australském městě platí už šest týdnů. Původně měla skončit 31. července, vláda ale omezení kvůli nekončícímu šíření nakažlivější varianty delta prodloužila až do 28. srpna.

"Nechceme promarnit všechnu dobrou práci tím, že bychom teď předčasně rozvolnili a virus by se pak znovu rozšířil," vysvětlila podle webu The Guardian na tiskové konferenci premiérka Nového Jižního Walesu Gladys Berejiklianová.

V pátek oznámily úřady další přísné opatření. Pokuty za porušování karantény zvýšily pětinásobně, z 1 000 na 5 000 australských dolarů, tedy na v přepočtu necelých 80 tisíc korun.

"Musíme si připustit, že toto je nejhorší situace, ve které Nový Jižní Wales byl od začátku pandemie a bohužel tím pádem je to i nejhorší situace, ve které byla Austrálie," uvedla premiérka Berejiklianová.

V sobotu zaznamenali 466 nakažených, v pátek 390. Tomu, že by na konci měsíce skončil i lockdown, již nikdo nevěří. "Dostaneme se z toho, ale září a říjen budou obtížné," dodala Berejiklianová. Nad dodržováním opatření budou bdít další vojáci.

Související obsah

Podle již stávajících pravidel smí obyvatelé metropole opouštět domovy jen ve výjimečných případech, například pokud míří k lékaři, do obchodu nebo do zaměstnání, které je považováno za klíčové. V parcích nebo u pobřeží jsou však stále častěji vidět hloučky lidí, kteří epidemická opatření nedodržují.

Kvůli šíření koronaviru zůstávají uzavřené školy. Pohřby a svatby jsou povolené jen v neděli. Zakázáno je jezdit z města do venkovských oblastí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz