řasy

Chorvatské moře obsadily toxické řasy! Čechům hrozí nebezpečí

Chorvatské moře obsadily toxické řasy! Čechům hrozí nebezpečí
Chorvatsko Zdroj: Profimedia

Toxické řasy ohrožují rekreanty u chorvatského a italského pobřeží. Hlavní zasažená oblast se nachází mezi městy Pula a Poreč. Místní centrum pro mořský výzkum vyzývá všechny turisty k opatrnosti.

Zatímco poblíž italského pobřeží jsou tyto řasy poměrně obvykléb a turisty na plážích úřady varují červenou vlajkou, u chorvatského na ně místní nejsou zvyklí. Letos jim pomohly hlavně vysoké teploty v celé Evropě.

"Takové množství toxických řas v letním období nebyl u našeho pobřeží dosud zaznamenán," píše se ve zprávě chorvatského centra pro mořský výzkum. Jednobuněčné řasy rodu Ostreopsis žijí v mělké vodě do tří metrů. Charakteristické jsou hlavně svou nahnědlou barvou.

Související obsah

Produkují těkavé toxiny, které mohou mít neblahý vliv na oslabené jedince, kteří výpary vdechují. Nejčastější příznaky jsou podobné nachlazení - rýma, kašel, horečka. Méně obvyklé jsou kožní reakce podobné alergiím.

Centrum proto varuje hlavně lidi s dýchacími obtížemi, kteří by se měli vyhnout styku s toxickým aerosolem tím, že budou od pobřeží vzdáleni minimálně dvacet metrů. Pokud si nežádoucích příznaků všimnou, měli by se od moře vzdálit a poradit se s lékařem.

Jak se zdá, problémy už mají i čeští turisté. "Naše 6letá vnučka se vrátila z dovolené a skončila na infekčním oddělení v nemocnici, podezření bylo na různé typy žloutenek, mononukleózu aj., ale nic se nepotvrdilo. Měla vyrážku, teď se jí loupe po těle kůže. Bohužel má vysoké jaterní testy. Byli u Poreče a je možné, že to s těmi řasami souvisí," řekla TN.cz babička dívenky.

ČTĚTE TAKÉ:

Alergie na slunce jsou na vzestupu, varuje dermatoložka
Jak se zbavit ekzémů nadobro a bez chemie?
Mořské řasy: Spása pro tvé tělo
Moře: perfektní pomocník pro zdraví i krásu

Peklo na pláži: Lidé utíkali před křikem pornoherečky, která si užívala natáčení!

VIDEO: Hloupá Slovenka ukazuje v Chorvatsku naplno blbost blondýn

jox, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz