Koronavirus

Nemocnice mají zásoby léků na covid za stamiliony. Řeší teď, co s nimi

Nemocnice řeší, co se zbylými léky na covid-19. Ve skladech jich mají zásoby za stovky milionů korun. Brněnská nemocnice U svaté Anny vyjednává jejich výměnu, aby se využily jinde, ještě než jim vyprší expirace.

V době kdy vrcholila pandemie, byly léky na covid-19 nedostatkovým zbožím. Ale nyní, když se podařilo šíření koronaviru omezit a počty nakažených nejsou tak vysoké, už nejsou tyto medikamenty potřeba a zabírají místo ve skladech nemocnic.

Ty teď proto musí řešit, co se zbylými dávkami. Brněnská nemocnice U svaté Anny začala jako první v republice ve velkém podávat ivermektin. Ve skladu jí ho zůstalo asi dva a půl tisíce balení, kterým v srpnu končí expirace. Ředitel nemocnice vyjednává výměnu za jiné medikamenty, které mají trvanlivost delší.

Související obsah

Ještě více peněz pak má nemocnice v monoklonálních lécích. Jedna dávka stojí desítky tisíc korun. "Máme tady dva tisíce balení léků, zbytek ještě v druhém skladu," uvedla vedoucí nemocniční lékárny FN Brno Šárka Kozáková.

Nemocnice do nich investovaly stovky milionů, ale pojišťovny je proplatí, jen pokud je dostanou pacienti. Tyto léky mají expiraci až do roku 2023. Pokud nepřijde další vlna pandemie, ministerstvo zvažuje jejich použití v rámci humanitární pomoci v zahraničí.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz