Koronavirus

V nemocnici v Brně si pochvalují ivermektin, chtějí s ním covid léčit nadále

Ačkoliv mezinárodní organizace a úřady nedoporučují používat antiparazitikum ivermektin při léčbě covidu-19 a skepticky se k tomu staví i řada odborníků v Česku, v brněnské nemocnici u sv. Anny jej chtějí používat i nadále. U pacientů s covidem se jim totiž osvědčil.

Lék původně určený k léčbě parazitů u nejen hospodářských zvířat podávají ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně pacientům s covidem-19 už od loňského roku. "V naší nemocnici jsme ivermectin doposud podali 150 pacientům ve věku od 32 do 93 let," informoval primář tamní interní kardiologické kliniky Michal Rezek.

U žádného z nich lékaři nezaznamenali významné nežádoucí účinky. Ve většině případů se jednalo o pacienty na JIP a kromě ivermektinu dostávali i další léky v závislosti na jejich zdravotním stavu.

Z těchto 150 pacientů svůj boj s covidem prohrála desetina. S výsledkem léčby ivermektinem je nemocnice spokojena, zdůrazňuje ale potřebu dalších studií. "Výsledky naší léčené skupiny potvrdily již opakovaně publikovanou dobrou toleranci léčby a zároveň naznačují možný pozitivní efekt," říká Rezek.

Související obsah

"Ten však nelze kvantifikovat vzhledem k absenci kontrolní skupiny. Nemůžeme ho tedy na základě této retrospektivní analýzy považovat za potvrzený, nicméně se nám jeví jako smysluplné v léčbě pokračovat," dodal. Pozoruhodné podle něj je, že 17 pacientů dostalo k ivermektinu také lék remdesevir. Ani u nich nebyl zpozorován žádný nežádoucí účinek a zemřel pouze jeden člověk na druhotnou komplikaci.

"To je zajímavý výsledek, který stojí za případné další zkoumání a zhodnocení na větším počtu pacientů. Kombinovaná antivirotická léčba by pravděpodobně mohla mít větší účinnost u hospitalizovaných pacientů než léčba jedním preparátem," konstatoval Rezek.

Úřady používání ivermektinu nedoporučují

Jak upozorňuje nemocnice, jedná se o experimentální léčbu, indikace ivermektinu v léčbě covidu není schválená. Na základě ministerstva zdravotnictví z března je ovšem možné ho pacientům podávat, záleží na zvážení ošetřujícího lékaře.

Související obsah

Ne všude se setkává léčba ivermektinem s nadšením, v řadě nemocnic ho pacientům podávat odmítají. Nesouhlas s jeho použitím proti covidu-19 vyjádřila i Světová zdravotnická organizace, podle které by měl být lék podáván pouze v rámci klinických studií.

Používání nedoporučila ani Evropská léková agentura, která v laboratořích zjistila, že ivermektin sice může mít antivirotické účinky, nicméně při tak vysokých dávkách, které by pro lidi mohly být toxické. Výsledky výzkumů jsou odlišné a nelze tak zatím jasně říci, jak lék účinkuje proti covidu-19. Jak upozorňují lékárníci z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), některé studie potvrdily relativně dobrou účinnost.

"Chybí nám ale dvojitě zaslepená randomizovaná studie, která by potvrdila, že je léčivo ivermektin účinnější než placebo. Z těchto důvodů není u odborné veřejnosti na léčbu covid-19 ivermektinem jednoznačný názor," uvedli Michal Janů a Barbora Smekalová z lékárny VFN.

Více informací o sporech o ivermektin se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Píše se na Deník.cz