Zahraničí

Turecko bojuje s další pohromou. Po požárech zemi zasáhly ničivé záplavy

Turecko bojuje s další pohromou. Po požárech zemi zasáhly ničivé záplavy
Zdroj: Profimedia

Turecko se ještě nestihlo vypořádat s rozsáhlými požáry a už čelí nové přírodní katastrofě. Zatímco jih země zpustošil oheň, sever bojuje se záplavami a sesuvy půdy v důsledku vydatných dešťů. Minimálně dva lidé přišli o život.

Po požárech na jihu země v oblasti Středozemního moře se Turecko potýká s ničivými záplavami, které postihly provincie na severu země u Černého moře. V důsledku vydatných dešťů se vylily řeky a potoky, silné lijáky způsobily také sesuvy půdy.

"Něco takového jsme v historii ještě neviděli. Všechny řeky se vylily z koryt," řekl starosta města Azdavay Osman Nuri Civelek. Nejméně dva lidé přišli o život, uvedl turecký deník Hurriet s odkazem na tamní úřady. Několik lidí skončilo se zraněními v nemocnici, další se pohřešují.

Některé vesnice přišly o spojení se světem, protože proudy valící se vody strhly mosty. Mnoho domácností se ocitlo bez proudu. Obyvatelé postižených obcí nemají opouštět domovy, pokud to není nezbytné pro záchranu jejich života nebo majetku.

"Z meteorologického hlediska se potýkáme s katastrofou, kterou jsme za posledních 50 nebo 100 let nezažili," prohlásil turecký ministr zemědělství Bekir Pakdemirli. Nejhůře zasaženou provincií je Kastamonu, kde v ulicích zaplavených měst plavaly desítky aut, které strhl proud valící se vody.

Související obsah

 

Ministr vnitra Süleyman Soylu, který se do provincie vydal, uvedl, že v některých oblastech stoupla hladina vody o tři až čtyři metry. Mnoho lidí se před stoupající vodou schovalo na střechy domů, kde čekají na záchranu. "Armáda se pokouší nasadit v regionu všechny své vrtulníky," informoval Soylu.

Silné srážky udeřily na severu Turecka v době, kdy se hasičům podařilo dostat pod kontrolu už téměř všechna ohniska lesních požárů. Ty na jihu země zuřily od konce července, přičemž o život přišlo nejméně osm lidí.

Více informací k tureckým požárům se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz