Zahraničí

Turecko bojuje s další pohromou. Po požárech zemi zasáhly ničivé záplavy

Turecko bojuje s další pohromou. Po požárech zemi zasáhly ničivé záplavy
Zdroj: Profimedia

Turecko se ještě nestihlo vypořádat s rozsáhlými požáry a už čelí nové přírodní katastrofě. Zatímco jih země zpustošil oheň, sever bojuje se záplavami a sesuvy půdy v důsledku vydatných dešťů. Minimálně dva lidé přišli o život.

Po požárech na jihu země v oblasti Středozemního moře se Turecko potýká s ničivými záplavami, které postihly provincie na severu země u Černého moře. V důsledku vydatných dešťů se vylily řeky a potoky, silné lijáky způsobily také sesuvy půdy.

"Něco takového jsme v historii ještě neviděli. Všechny řeky se vylily z koryt," řekl starosta města Azdavay Osman Nuri Civelek. Nejméně dva lidé přišli o život, uvedl turecký deník Hurriet s odkazem na tamní úřady. Několik lidí skončilo se zraněními v nemocnici, další se pohřešují.

Některé vesnice přišly o spojení se světem, protože proudy valící se vody strhly mosty. Mnoho domácností se ocitlo bez proudu. Obyvatelé postižených obcí nemají opouštět domovy, pokud to není nezbytné pro záchranu jejich života nebo majetku.

"Z meteorologického hlediska se potýkáme s katastrofou, kterou jsme za posledních 50 nebo 100 let nezažili," prohlásil turecký ministr zemědělství Bekir Pakdemirli. Nejhůře zasaženou provincií je Kastamonu, kde v ulicích zaplavených měst plavaly desítky aut, které strhl proud valící se vody.

Související obsah

 

Ministr vnitra Süleyman Soylu, který se do provincie vydal, uvedl, že v některých oblastech stoupla hladina vody o tři až čtyři metry. Mnoho lidí se před stoupající vodou schovalo na střechy domů, kde čekají na záchranu. "Armáda se pokouší nasadit v regionu všechny své vrtulníky," informoval Soylu.

Silné srážky udeřily na severu Turecka v době, kdy se hasičům podařilo dostat pod kontrolu už téměř všechna ohniska lesních požárů. Ty na jihu země zuřily od konce července, přičemž o život přišlo nejméně osm lidí.

Více informací k tureckým požárům se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN LIVE

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz