Naše Česko

Počasí se bouří! Lidé hledají řešení, jak předcházet velkým škodám

Počasí se bouří! Lidé hledají řešení, jak předcházet velkým škodám
Zdroj: Adapterra Awards 2021

Jak předcházet škodám z přívalových dešťů a dalších extrémů počasí, které na nás dopadají stále častěji? Také na to hledali odpovědi autoři osmnácti projektů, které se letos probojovaly do finále soutěže Adapterra Awards.

Letošní rok se nese ve znamení bouřlivého počasí. Nemíjí nás vedra, která se střídají s bouřkami, v Česku jsme zaznamenali letos také tornádo, přívalové deště a záplavy. Jak předcházet škodám z extrémního počasí, se snaží zjistit autoři projektů.

Do finále soutěže Adapterra Awards se probojovalo celkem 18 projektů. "Soutěž Adapterra Awards hledá cesty, jak se na podobný charakter počasí připravit," komentuje Martin Ander z Nadace Partnerství, která soutěž pořádá.

Související obsah

Mezi finalisty je mnoho zajímavých projektů. Například přírodní prvky v Písečné, které slouží jako protipovodňová ochrana, nebo povodňový park v Rokycanech. "Jak omezit splachy z polí, erozi a lokální povodně při přívalových deštích ukazuje ekofarma Petra Marady v okolí jihomoravských Šardic nebo třeba 200 kilometrů alejí vysázených na Podblanicku," vyjmenovává některé z finalistů Ander.

V Písečné u Žamberka bylo pravidelně ohrožováno minimálně 12 domů velkou vodou a zvýšeným stavem tamního toku Potočnice. Ten byl v minulosti nevhodně napřímen. Na základě modelů proto hydrologové navrhli vybudování odlehčovacího koryta, které bude v případě povodní sloužit jako jakýsi přírodní kanál. Už první velká voda prověřila, že to řešení funguje. Díky novému korytu, tůním a výsadbě zeleně navíc v obci vznikla příjemná zelená lokalita, kde se lidé rádi setkávají.

Související obsah

Dalším projektem v soutěži je, že kolem hory Blaník obnovili nadšenci, dobrovolníci a obce více než 200 kilometrů alejí. Bylo kvůli tomu potřeba vysadit 30 tisíc stromů: 189 alejí je ovocných, dalších 124 tvoří ostatní listnaté stromy. A výsadba stále pokračuje. Stromy v krajině totiž slouží přírodě i lidem.

V soutěži se zájemci mohou inspirovat projekty jak z volné krajiny, tak i z městského prostředí. Podpořit až dva favority z finálové osmnáctky mohou lidé na stránkách zde.

Vítěze veřejného hlasování vyhlásí Nadace Partnerství spolu s vítězi vybranými odbornou porotou a speciálními oceněními, jako jsou například nejlepší projekty česko-rakouského příhraničí, na slavnostním večeru 4. listopadu v Praze.

Podívejte se na reportáž o silných deštích, které udeřily na Moravě:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz