Domácí

PRVNÍ PŘEDPOVĚĎ: Meteorologové naznačili, jaký bude letos podzim

PRVNÍ PŘEDPOVĚĎ: Meteorologové naznačili, jaký bude letos podzim
Zdroj: Getty Images

Méně bouřek ve střední Evropě, přetrvávající vedro nad Balkánem, či nadprůměrné teploty na východě. Meteorologové z portálu Accuweather zveřejnili první předpověď, jaké počasí bude v Evropě panovat na podzim. Ovlivní jej jev La Niňa.

Meteorologové rozdělili Evropu do několika regionů, kde očekávají podobné počasí. Ve střední Evropě, kam meteorologové řadí Česko, Slovensko, většinu Polska, Německo, Dánsko, většinu Norska, země Beneluxu, Francii a část Anglie, bychom měli vidět výrazný úbytek bouřek, zejména ve srovnání s letošním létem.

Bouřky zasáhly střední a západní Evropu skutečně v nebývalé síle. Francií, Belgií a Německem se prohnaly povodně. Česko a Slovensko zase zasáhla tornáda. Bouřkové fronty se ale posunou více na jih. Podmínky by tak měly být příznivější, což ocení hlavně zemědělci, kterým by nemělo počasí komplikovat sklizeň.

Teploty se budou pohybovat okolo dlouhodobého průměru. Ten podle Accuweather na začátku podzimu je mezi 21 až 23 °C, na konci pak mezi 4 až 8 °C.

Bouřky na západě a jihu

Naopak silné bouře mohou zasáhnout země na atlantickém pobřeží a na jihu Evropy. Na západě počasí mohou ovlivnit tropické bouře, které překonají Atlantik a zasáhnou Irsko, Severní Irsko, Skotsko, Wales a severní Anglii. Koncem října a v listopadu by ale mohly naopak ohrožovat severozápadní Španělsko a Portugalsko.

Kvůli tomu budou častější bouřky také v Alpách. Nad těmi by se měly mraky vypršet, což v severní Itálii může způsobit povodně a sesuvy podmáčené půdy.

Zdroj: AccuWeather.com

A to může přispět také ke vzniku medikánů, tedy výrazných cyklón, které na snímcích z družice připomínají hurikány. Ačkoliv se většinou rychle rozpadnou, mohou lokálně přinést silné srážky doprovázené vichřicí.

Příjemný podzim čeká obyvatele západního Středomoří. Ve Španělsku budou průměrné teploty, což znamená mezi 21 až 26 °C v září a 16 až 18 °C na konci listopadu. Koncem října a v listopadu jsou pro region typické bouřky, což nebude jinak ani letos.

Související obsah

Teplé počasí bude přetrvávat i nad Balkánem a v Řecku. Tam se průměr pohybuje mezi 29 a 32 °C v září a 16 až 21 °C v listopadu. V první polovině podzimu se mohou objevit ještě vlny veder, takže budou dál hrozit požáry. To se zlomí až na přelomu října a listopadu, kdy se i na Balkán rozšíří bouřky, které ale budou způsobovat bleskové záplavy.

Od Švédska až na jih Ukrajiny a v západním Rusku se mohou těšit na příjemně teplý podzim s nadprůměrnými teplotami. Ale pokud se i sem ze západu dostanou bouřkové fronty může to přinést ochlazení a brzké sněžení.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz