Zahraničí

Úroda rajčat ohrožena! V Evropě se objevil nebezpečný virus

Úroda rajčat ohrožena! V Evropě se objevil nebezpečný virus
Zdroj: Profimedia

Produkci rajčat ve Slovinsku ochromil ničivý virus. Pěstitelé se nyní obávají, že by se mohl ještě více rozšířit a zničit tak celou úrodu této zeleniny.

Nákaza postihla rajčata slovinského dodavatele. Laboratorní rozbor odebraných vzorků z jeho plodů potvrdil přítomnost viru ToBRFV (Tomato brown rugose fruit virus). Odborníci mu říkají virus hnědé vrásčitosti a projevuje se hnědými a žlutými skvrnami na listech. Plod navíc na povrchu nepříjemně zdrsní a je menší.


"Národní biologický ústav okamžitě provedl u pěstitele kontrolu a nyní zavádí prvotní opatření, která mají zabránit dalšímu šíření viru,“ uvedl portál 24ur.com.

Související obsahPřestože virus není pro člověka nijak nebezpečný, hrozbu představuje právě pro plody nejen rajčete, ale například také papriky. Pokud je ToBRFV napadne, okamžitě se plody stávají neprodejnými.


ToBRFV se snadno přenáší mezi nakaženými semeny, rostlinami i plody. Navíc proti němu neexistuje žádná protilátka. "Je velmi odolný, protože může přežít i několik měsíců ve zbytcích a odpadu infikovaných rostlin, v půdě, na strojích, nástrojích, vybavení, nebo dokonce i na oblečení či obalech,“ varují slovinští odborníci.


Virus se poprvé objevil v roce 2014 na Blízkém východě. Do Evropy se poté podle expertů dostal o čtyři roky později.

Pozor na plíseň, která může zničit úrodu rajčat i brambor. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz