Zahraničí

V USA schválili třetí dávku vakcíny. Dostanou ji lidé se sníženou imunitou

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil očkování třetí dávkou vakcíny. Takzvanou posilovací dávku dostanou ale pouze lidé s oslabenou imunitou nebo pacienti po transplantaci orgánů. Ostatní si na ni budou muset ještě počkat.

V marylandském Baltimoru dostal v pátek třetí dávku očkování proti covidu-19 první Američan. "Ani jsem to necítil,“ usmíval se po vakcinaci Keith Misemer.


Od pátku si pro posilovací dávku vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nebo od Moderny můžou přijít lidé, kteří patří do vysoce rizikových skupin. Podmínkou je uplynutí minimálně 28 dnů od druhé dávky.

Související obsah


"Někdo musel být první. Náhodou mi zavolali, tak jsem si řekl, proč ne. Doufám, že budeme mít dobré výsledky, protože mnoho dalších lidí bude potřebovat protilátky v těle, stejně jako já,“ myslí si Misemer.


Na třetí dávku očkování budou mít podle odhadů nárok zhruba tři procenta Američanů. Půjde pouze o vážně nemocné pacienty s rakovinou nebo srdečními a plicními chorobami. U ostatních to podle úřadů zatím potřeba není.


"Pouhé dvě dávky vakcíny nefungují tak dobře například u pacientů po transplantaci. Je to z toho důvodu, že dostávají léky, které mají pomoci tělu nový orgán přijmout a nebojovat s ním. To znamená oslabování imunity,“ vysvětlil expert na transplantace Ajit P. Limaye.

Související obsah


Řada vědců se ale ke třetí dávce staví nejistě. Zatím se podle nich ještě nedá s jistotou říct, zda je účinná.


Třetí dávkou očkuje už například Izrael, nabízet ji má brzy začít i Německo nebo Francie. O jejím schválení by mělo do konce srpna rozhodnout i Česko. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale země nedávno vyzvala k pozastavení aplikace třetí posilovací dávky. Podle ní by mělo dostat přednost očkování v rozvojových zemích.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie kvůli zakázkám zasahuje ve správě jaderných úložišť

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pondělí od ranních hodin zasahují v pražském sídle Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Informuje o tom zpravodajský web Seznam Zprávy. Policisté se mají zajímat o dokumenty k některým veřejným zakázkám. "Mohu pouze uvést, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně podávání informací má vyhrazeno Vrchní státní zastupitelství v Praze," potvrdil webu mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Server Hlídač státu uvedl, že SÚRAO uzavřela v posledních letech 626 smluv v hodnotě sedmi miliard korun.

Píše se na Deník.cz