Zahraničí

Červenec byl nejteplejší měsíc v historii. Na vedra si musíme zvykat

V České republice si sice užíváme poměrně průměrné léto, ale zbytek světa trápí extrémní vedra. Červenec byl dokonce nejteplejším měsícem v historii měření. A zdá se, že srpen se zahanbit nenechá. V Evropě tento týden naměřili rekordních 48,8 stupně Celsia.

Červenec byl nejteplejším měsícem na planetě Zemi za celou historii měření. Zjistili to američtí vědci, podle jejichž dat byla letos průměrná teplota za celé 20. století (15,8 °C) překonána o 0,93 stupně. 

Za 142 let, kdy se teplota na Zemi měří, nebyla zaznamenaná vyšší hodnota. Dosavadní rekord z července 2016 byl "pouze" dorovnán v letech 2019 a 2020. Červenec 2021 ho překonal o 0,01 stupně, uvedl web BBC.

Související obsah

Odborníci varují, že by důvodem mohla být dlouhodobá změna klimatu. Americký národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v prohlášení uvedl, že je to důvod k obavám. "V tomto případě je první místo tím nejhorším místem," uvedl šéf NOAA Rick Spinrad.

Související obsah

Nadprůměrné teploty panovaly v červenci především v severní polovině zeměkoule, kde byly vyšší o 1,5 stupně Celsia než průměr za 20. století. Asie zažila nejteplejší červenec od doby, kdy se vedou záznamy, a v Evropě byl letošní červenec druhý nejteplejší.

Mapa ukazuje místa, kde bylo v červenci tepleji než obvykle. Čím tmavší červená, tím tepleji:

Zdroj: noaa.gov

Rekord možná padne i v srpnu. S extrémní vlnou veder se momentálně potýká jižní Evropa. V Itálii tuto středu dokonce naměřili zřejmě nejvyšší teplotu, která kdy byla v Evropě zaznamenána. Na stanici v Sicílii dosáhla teplota rekordních 48,8 stupně Celsia.

 

Podle meteoroložky Dagmar Honsové se vedra zřejmě budou objevovat častěji. "Vlny veder na jihu Evropy byly v roce 2017, 2007 i 1993. Scénáře klimatických změn mluví o tom, že tyto vlny budou mnohem častější a budou trvat mnohem déle. Dříve byly extrémní teploty dva nebo tři dny. V posledních letech se ty vlny veder zintenzivňují a prodlužují," řekla meteoroložka pro TN.cz. 

Vedra letos trápila i Kanadu, kde kvůli nim zemřelo přes 100 lidí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz