Domácí

Covid-19 zřejmě snižuje potenci. Mužům ničí spermie, tvrdí experti

Koronavirus patrně snižuje potenci. S informací přišli lékaři z brněnské a olomoucké kliniky. Zjistili, že téměř polovina mužů, kteří covidem-19 onemocněli, měla poškozené spermie. A to může velmi snížit jejich šanci na početí dítěte.

Lékaři už roky bojují s klesající potencí mužů a covid-19 zasadil boji za kvalitnější spermie pořádnou ránu. Výzkum na pacientech ukázal, že skoro každý druhý má po nemoci zhoršený spermiogram. "Ke zhoršení dochází až u 40 % pacientů, kteří covid-19 prodělali,“ sdělil vedoucí lékař reprodukční kliniky Pavel Otevřel.


Spermie po nákaze koronavirem jsou často poškozené a neschopné oplodnit vajíčko. Muži, kteří prodělali covid-19, tak mohou mít problém s početím. Podle lékařů je ale zhoršení kvality spermií u většiny z nich jen dočasné. Při zdravém životním stylu by měli znovu dosáhnout plné potence za několik měsíců.

Související obsah


V reprodukčních klinikách teď musejí mnohem pečlivěji vybírat dárce. Ti, kteří mají za sebou nemoc, si musejí dát pauzu. Už doteď byl s výběrem vhodných kandidátů velký problém. "Projde jen každý desátý muž, který by mohl být dárcem,“ vysvětlila ředitelka embryologické laboratoře Gabriela Tyuvinklová.


Poškození spermií je další z řady následků, které pociťují pacienti po prodělané nemoci. Mezi nejčastější patří ztráta chuti a čichu, únava, deprese, bolesti svalů nebo poškození řady orgánů jako je srdce, ledviny, a dokonce i oči.


U většiny pacientů příznaky odezní za několik týdnů po vyléčení. Výjimečně ale mohou být následky trvalé.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz