Domácí

PŘEHLED špekáčků: Kolik mají masa a jak si stojí vzhledem k normám v ČSSR

PŘEHLED špekáčků: Kolik mají masa a jak si stojí vzhledem k normám v ČSSR
Zdroj: Profimedia

Do konce léta zbývá ještě několik teplých dní, což je ideální příležitost pro opékání špekáčků. Redakce TN.cz pro vás připravila přehled, kolik masa obsahují špekáčky na českém trhu a jak si stojí vzhledem k československým normám a starým recepturám.

Naříznout a napíchnout na vidlici, nebo hodit na gril. Špekáčky patří k oblíbeným letním pochoutkám v mnohých českých rodinách.


Ale mezi špekáčky, které jsou k dostání na českém trhu, jsou velké rozdíly. Zatímco některé obsahují masa sotva polovinu hmotnosti, u jiných je obsah téměř 100procentní.

Rozdíly v podílu masa


Špekáčky s uváděným vysokým obsahem masa se dají sehnat spíše od menších řeznictví a podniků. Například takové Setiho špekáčky mají 96procentní podíl masa, jen o procento méně mají špekáčky od řeznictví Černocký, stejně jsou na tom ty od Maso Vojenice. Přes 90 procent mají špekáčky z řeznictví Jana Pavlíčka prodávané jako Miroslavské špekáčky a špekáčky z Farmy Liška.

Související obsah


Na druhém konci jsou špekáčky od Masny Rosovice. Ty mají 42 až 46 procent masa, k tomu ještě 28 procent sádla. O moc lépe na tom nejsou ani špekáčky od Kosteleckých uzenin. Ačkoliv Láďovy špekáčky mají solidních 75 procent, další tři druhy mají 45 až 50 procent masa.


Poměrně velké rozdíly jsou i v obsahu tuku a soli. Zatímco například Hovězí vuřt od AMASO CZ má 21 gramů na 100 gramů výrobku, Špekáčky Globus mají téměř dvojnásobek, a to 41,7 gramů. Drtivá většina špekáčků obsahuje 2 až 2,5 gramů soli na 100 gramů špekáčku. Některé, jako například špekáčky od Michala Kratochvíla – Smíchovské uzeniny, mají méně než jeden gram.

 

Zdroj: TN.cz

 

Normy a receptury v minulosti


A jak si stojí nynější špekáčky vzhledem k předcházejícím recepturám a normám? Jedna z prvních receptur pochází z roku 1891. Tehdy se uzenina vyráběla z 50 procent hovězího zadního masa, 20 procent vepřového výřezu bez kůže a 30 procent špeku.

Související obsah


Ačkoliv dnešní špekáčky stále obsahují hovězí, podíl vepřového se u velké části z nich řádně zvýšil. V některých výrobcích klesá podíl hovězího dokonce na jednociferné hodnoty.


Už ale třeba v roce 1931 se podíl vepřového začal zvyšovat. Podle Řeznicko-uzenářských novin se tehdy na špekáčky použilo 29 kilo vepřového, 40 kilo hovězího a telecího a 24 kilo špeku.

Receptury, normy a zákonné požadavky na špekáčky:

Zdroj: TN.cz


První československá norma na špekáčky se objevila v roce 1961. Maximální obsah tuku byl 33 procent a obsah vody maximálně 48 procent. Většina špekáčků v tabulce TN.cz by se do požadavku na tuk vešla, některé výrobky ale normu překračují téměř o deset procentních bodů.


Následovala pak norma z roku 1977. Ta byla, co se tuku týče, méně přísná, povolovala až 42 procent. Podobně tomu bylo u vody, jejíž poměr mohl být až 52 procent. Zaváděla také požadavek na sůl, té mělo být 2,2 procenta s odchylkou 0,6 procentního bodu. Jeden špekáček měl vážit 50 až 60 gramů.

V tom roce vyšla také nová receptura. Ta požadovala 17,5 procenta vepřového, 38,5 procenta hovězího a 17 procent slaniny, k tomu další přísady. Tato receptura opět zavádí vyšší podíl hovězího.


Podle aktuální vyhlášky z roku 2016 se na špekáčky může používat jen hovězí, telecí a vepřové maso. Masa musí být nejméně 40 procent a tuku maximálně 45 procent.
 

Zdražují potraviny a další zboží. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz