Domácí

Očkování proti covidu zřejmě nemine ani zvířata. Vakcínu vyvíjí na Hané

Podle některých vakcinologů prý očkování proti koronaviru brzy čeká i zvířata. Nejprve by se mělo jednat o psy a kočky, tato zvířata přijdou s lidmi do kontaktu nejvíce. Později by vakcínu mohla dostat například prasata, norci nebo šelmy. V Česku už jedna společnost na výrobě speciální vakcíny pro zvířata pracuje.

Hlavní účel, za jakým se tento druh vakcíny vyvíjí, je snaha zabránit přenosu infekce koronaviru z člověka na zvíře. "Do budoucna nemůžeme říct, jestli ten virus nějakým způsobem zmutuje mezi domácími zvířaty,“ tvrdí veterinářka Kateřina Návojová Horáčková.


"Právě tato změna by znamenala, že pak nový koronavirus bude unikat ochraně, kterou máme získanou po očkování nebo po onemocnění. Čili je na místě očkování zvířat,“ myslí si vakcinolog Marek Petráš.

Související obsah


Například panička tříletého Sama není o očkování úplně přesvědčená. "Kdyby byla vakcína prověřená a vyzkoušená, možná bych o tom i uvažovala,“ řekla majitelka Tereza Kodrasová.


V České republice má domácího mazlíčka až 70 % obyvatel. "Nenechám ho očkovat, nemyslím si, že to potřebuje,“ sdělil jeden z dotázaných pejskařů.


Jako první se do výroby vakcíny pustili na Hané. "Připravujeme vakcínu pro norky, pro kočky a pro zvířata, u kterých se projevilo toto onemocnění,“ uvedl ředitel společnosti Bioveta Libor Bittner.


Covid vakcíny pro zvířata podle dostupných informací zatím nevyvíjí přední hráči na trhu, ale menší laboratoře. Prvním zvířetem, které už experimentální vakcínu dostalo, je 12letý gorilí samec Frank ze zoo v americkém San Diegu.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz