Koronavirus

Vojtěch: Bez testů nesmí ve školách děti zpívat ani cvičit, jíst musí dál od ostatních

Ministři zdravotnictví Adam Vojtěch a školství Robert Plaga (oba za ANO) v úterý upřesnili pravidla, která bude od září nutné dodržovat na školách s ohledem na pandemii covidu-19. Jedním z nich je i zákaz zpěvu nebo tělocviku uvnitř, pokud se děti nenechají na začátku školního roku testovat. Pro tyto žáky zároveň platí, že musejí dodržet odstup 1,5 metru od ostatních při konzumaci jídla a pití.

Ministři školství a zdravotnictví v úterý dopoledne na společném briefingu představují protiepidemická opatření, která budou platit od září na školách. 

Veškerá pravidla jsou shrnuta v manuálu, který aktuálně míří do škol. Obsahuje tři sady pokynů – závazné, doporučující a informační.

Nové podmínky pro zahájení školního roku s ohledem na pandemii covidu-19 už v pondělí večer na mimořádném zasedání projednala vláda. Výsledkem je mimo jiné povinnost testování žáků, které proběhne ve třech vlnách.

Související obsah

Konkrétně půjde o termíny 1., 6. a 9. září, v případě prvňáčků a přípravných tříd k testování dojde až v druhý den školy. "Cílem je odhalit virovou nálož mezi žáky po končících prázdninách," vysvětlilo ministerstvo. Ve stejných termínech testování jako žáci a studenti musí doložit potvrzení o testu i zaměstnanci školy.

 

Výjimku z testování budou mít naočkovaní žáci a ti, kteří prodělali v posledních 180 dnech onemocnění covid-19. Povinnost nosit roušky se nadále týká společných prostor školy. Výjimku mají osoby s poruchou intelektu či duševní poruchou a také ti, kteří mají lékařské potvrzení, že roušku nosit nemohou.

Přednostně se počítá s plošným testováním pomocí antigenních testů, které se začnou rozvážet do škol v příštím týdnu. Využít je ale možné i metodu přesnějšího PCR, na kterou dostanou vzdělávací zařízení od státu příspěvek 200 korun. Nadále platí, že žáci se budou moci nechat otestovat i mimo školu ve zdravotnickém zařízení.

Související obsah

Pokud rodiče testování odmítnou, dětem nemá být odepřen přístup k výuce, neobejdou se ale bez respirátoru či nanoroušky po celou dobu výuky. Zároveň budou mít zakázané hodiny zpěvu nebo tělocviku uvnitř, oznámil v úterý Vojtěch. Při konzumaci nápojů a jídla musejí tito žáci navíc dodržovat rozestup 1,5 metru od ostatních.

V případě pozitivního antigenního testu musejí žáci podstoupit potvrzující PCR test. Zároveň platí, že do konečného výsledku zůstanou doma všechny děti, které byly s "nakaženým" v kontaktu dva dny před a dva dny po provedení testu.

Poslechněte si, jaký vliv budou mít nová opatření na studenty. Odpovídal poslanec Petr Gazdík:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz