Zahraničí

Tálibán ovládl Kábul extrémně rychle. Experti objasnili, proč byl tak úspěšný

Tálibán ovládl Afghánistán rychlostí, s jakou nikdo nepočítal. Ještě před týdnem se věřilo, že bude povstalcům obsazení Kábulu trvat zhruba tři měsíce. Vládní jednotky jim ale nekladly téměř žádný odpor. Na vině prý byla nedostatečná morálka, zkorumpovaná vláda, špatné velení i zásobování. Tálibánu prý pomohl i vlídný přístup ke vzdávajícím se vojákům.

Afghánská města se Tálibánu v uplynulých dnech odevzdala jedno po druhém. Povstalci překvapivě rychle ovládli i Kábul.

"Americké jednotky nemohou bojovat a umírat ve válce, ve které není afghánská armáda ochotná bojovat sama za sebe," prohlásil americký prezident Joe Biden. Ten přitom do afghánské armády vkládal velké naděje.

Spojené státy a NATO tamní vojáky dlouhé roky cvičily a poskytly jim moderní vybavení. "Máte 300 tisíc afghánských vojáků se stejně dobrým vybavením, jako má jakákoliv armáda na světě, včetně letectva. A proti nim stojí 75 tisíc vojáků Tálibánu," konstatoval Biden.

Související obsah

Vládní jednotky ale při ofenzívě Tálibánu nekladly téměř žádný odpor. Podle expertů se takový vývoj dal očekávat. "Ta vrstva, která podporovala vládu dosazenou ze zahraničí, byla příliš úzká a nestabilní. Oni věděli, že se nemohou dlouho udržet," tvrdí orientalista Petr Pelikán.

Povstalcům prý pomohlo, že se k afghánským vojákům chovali překvapivě mírně. Když se vzdali, nechali je jít. "To také vedlo ty vojáky k přesvědčení, že když se vzdají, nic se jim zásadně nestane, tak proč by bojovali za vládu těch, kteří tam stejně jenom kradli," vysvětluje bezpečnostní expert Andor Šándor.

Související obsah

Řada kmenových vůdců si prý za předání moci Tálibánu nechala zaplatit. Některé vládní jednotky prý s Tálibánem dokonce sympatizovaly. "Těch případů zběhnutí jsme měli celou řadu, obzvlášť bylo patrné, že byla infiltrovaná afghánská policie Tálibánem," prozradil Šándor.

Někteří vojáci údajně nedostali celé měsíce výplatu a v posledních týdnech měli i nedostatek munice a dokonce i jídla. Vedení obrany bylo navíc zmatečné.

Kritika tak padá na USA a NATO. Jejich představa o tom, že bude afghánská armáda ochotná a schopná před Tálibánem svou zemi ubránit, byla nejspíš naprosto chybná.

S velkým množstvím Afghánců prchajících na západ narůstají obavy, zda mezi tisíci evakuovanými nejsou i přívrženci Talibánu:

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz