Zahraničí

Žena třikrát odmítla pomoct Tálibánu. Napočtvrté ji ozbrojenci zabili

Žena třikrát odmítla pomoct Tálibánu. Napočtvrté ji ozbrojenci zabili
Zdroj: Profimedia

V posledních dnech po celém světě kolují obrázky toho, jak se tisíce Afghánců za každou cenu pokoušejí prchnout ze své domoviny poté, co zemi ovládlo islamistické hnutí Tálibán. Spolu s tím se objevují příběhy, které ilustrují brutalitu bojovníků radikálního hnutí.

"Najia byla doma se svými třemi mladými syny a dcerou, když bojovníci Tálibánu zaklepali na její dveře v malé vesnici na severu Afghánistánu," uvádí začátek příběhu americká CNN.

Najiina pětadvacetiletá dcera Manizha věděla, že ozbrojenci přicházejí. Matka jí totiž řekla, že totéž se stalo i v předchozích třech dnech. A důvod? Tálibové chtěli, aby vařila jídlo až pro patnáct z nich.

"Máma jim řekla, že je chudá a že neví, jak pro ně může vařit. Pak ji začali mlátit. Máma zkolabovala a oni ji dál bili svými kalašnikovy," popsala Manizha.

Související obsah

Ona prý na ozbrojence ječela, aby přestali. Na chvilku se zarazili a pak podle Manizhy hodili do vedlejší místnosti granát, aby vzápětí prchali před šířícími se plameny. Zbitá Najia podlehla zraněním, která utrpěla při mlácení.

Podle CNN je příběh, který se odehrál 12. července, mrazivou předehrou hrozbě, které nyní čelí afghánské ženy poté, co se hnutí Tálibán ujalo vlády v zemi.

Postup islamistických ozbrojenců byl prý tak rychlý, že řada žen si ani nestihla pořídit burku, aby vyhověla požadavkům Tálibánu, podle nichž se musejí ženy na veřejnosti pohybovat v doprovodu mužského příbuzného a zahalené.

V posledních dnech napjatou situaci v zemi výmluvně ilustrují obrázky z kábulských ulic a především letiště, které je stále v rukou americké armády. V areálu se totiž pohybují tisíce Afghánců, kteří se snaží z islamisty ovládané země prchnout a na palubu evakuačních letounů se pokoušejí dostat za každou cenu. Lety do afghánské metropole vypravuje i česká armáda, aktuálně do Kábulu zamířil třetí vojenský speciál.

Připomeňte si evakuační operaci v úterní reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz