Domácí

Čekají nás nejdražší Vánoce v historii! S dárky neotálejte, varují ekonomové

Čekají nás nejdražší Vánoce v historii! S dárky neotálejte, varují ekonomové
Zdroj: Getty Images

Vysoká inflace, kolaps čínských přístavů, navyšování marží obchodníků – to vše podle ekonomů přispěje k tomu, že Češi letos prožijí nejdražší Vánoce v historii. S nákupem dárků doporučují lidem neotálet, některé zboží je totiž už nyní nedostatkové.

Zhruba osm tisíc korun, takovou částku by letos mohli Češi dát v průměru za vánoční dárky, dalších šest tisíc korun pak padne na nákupy jídla, ozdob či stromků. "Celkově se na Vánoce vynaloží zhruba 122 miliard korun,“ předpovídá ekonom Štěpán Křeček.

"Čechy čekají nejdražší Vánoce v historii. Chtějí-li se vyhnout dalšímu zdražování, měli by pod stromeček nakupovat už nyní,“ varuje ekonom Lukáš Kovanda.

Podle něj se na výrazném prodražení nákupů podepíše mimo jiné i fakt, že čínské přístavy kolabují kvůli delta mutaci covidu-19. "Odstávky v čínských přístavech znatelně přispívají k podražení přepravy všeho od hraček, přes oděvy či obuv až třeba po elektroniku. Toto prodražení se odrazí v předvánočním zdražování v obchodech jak kamenných, tak internetových,“ upozorňuje Kovanda s tím, že Česká národní banka navíc varuje před inflací, která by v ČR ke konci roku mohla atakovat úroveň čtyř procent, nelze dokonce vyloučit, že bude i vyšší.

Související obsah

"Při čtyřprocentní či vyšší inflaci se budou Čechům znehodnocovat jejich úspory jedním z nejrychlejších temp v tomto tisíciletí. To řadu Čechů přiměje k tomu, aby raději své úspory utratili. A Vánoce k tomu představují ideální příležitost,“ dodal expert.

Možnost utrácet podle ekonomů bude o to příhodnější, že loňské Vánoce byly v řadě domácností kvůli epidemické situaci a uzavírání maloobchodů o něco chudší, než je běžné. "Lidé mají našetřené úspory, takže budou mít peníze na Vánoce. Bohužel vázne doprava některých produktů do České republiky, takže ty, o které je velký zájem, nemusí být na skladech. Mohou dojít,“ upozorňuje Křeček.

Související obsah

To se týká zejména elektroniky a přístrojů, ve kterých se používají čipy (jako třeba tablety nebo automobily), ale také produktů do domácností.

Dá se očekávat, že s ohledem na situaci v mezinárodní přepravě obchodníci vycítí příležitost k navýšení marží, aby se tak zároveň mohli zahojit po pandemických uzavírkách. "Trendem je, že spousta lidí už dárky nedává a rozdá jen peníze, takže i tyto tlaky mohou vést k tomu, že ceny budou vyšší,“ říká ekonom Dominik Stroukal.

Jak si loňské Vánoce užily známé tváře? Podívejte se v reportáži:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Krátká zpráva

Brazílie hlásí první případy mutace omikron

Zdravotníci v Brazílii oznámili první potvrzené případy varianty omikron. Byla prokázána u dvou cestujících, kteří přiletěli z Jižní Afriky. Podle zdravotního sekretariátu v Sao Paulu je dvojice v izolaci a ani jeden z nich není registrován ve státní očkovací platformě. Brazílie nevyžaduje od zahraničních turistů očkování proti covid-19. Jde o první případy v Latinské Americe.

Píše se na Deník.cz