Domácí

Špatná zpráva pro milovníky Vánoc. Kvůli covidu po 75 letech končí výrobna ozdob

Výrobce vánočních ozdob v Horním Bradle na Chrudimsku končí k 30. dubnu svůj provoz. Může za to celosvětová pandemie koronaviru. Společnost vznikla už v roce 1945 a zaměstnávala čtyřicet lidí.

Problémy přišly už na podzim, tedy v době, kdy mají výrobci největší žně. Velké zakázky odřekli zejména zahraniční zákazníci. Zboží se hojně prodávalo i na jarmarcích, ale většina byla před Vánocemi zrušená. "Doděláme poslední nasmlouvanou práci. Máme tu posledních 17 lidí, pak už tady pro ně nebude práce," říká s pohnutým hlasem do telefonu předsedkyně výrobního družstva Růžena Secká.

Související obsah


V Horním Bradle na Chrudimsku šlo osmdesát procent všech výrobků na export. Třeba Rakušané měli rádi draze vypadající ozdoby a Švýcaři zase milují bohaté vzory. Do Ameriky se dělaly naleštěné okurky a brokolice. Jenže kvůli pandemii začaly zahraniční obchodní domy šetřit a vystačily si obvykle s ozdobami, které pořídily o rok dříve.

Související obsah


"Největší pokles byl u zakázek z Německa, Anglie, Francie," hodnotí počátek problémů Secká. Zájem o ručně dělaná mistrovská díla byl tak malý, že před loňskými Vánoci skončila výroba už v září, obvykle to bylo ale až začátkem prosince. Tržby klesly až o padesát procent a vedení společnosti se tak rozhodlo jeden podnik zrušit. Dál má fungovat provozovna ve Dvoře Králové nad Labem.
 

Výrobu vánočních ozdob si vyzkoušel i reportér TV Nova, podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz