Domácí

Špatná zpráva pro milovníky Vánoc. Kvůli covidu po 75 letech končí výrobna ozdob

Výrobce vánočních ozdob v Horním Bradle na Chrudimsku končí k 30. dubnu svůj provoz. Může za to celosvětová pandemie koronaviru. Společnost vznikla už v roce 1945 a zaměstnávala čtyřicet lidí.

Problémy přišly už na podzim, tedy v době, kdy mají výrobci největší žně. Velké zakázky odřekli zejména zahraniční zákazníci. Zboží se hojně prodávalo i na jarmarcích, ale většina byla před Vánocemi zrušená. "Doděláme poslední nasmlouvanou práci. Máme tu posledních 17 lidí, pak už tady pro ně nebude práce," říká s pohnutým hlasem do telefonu předsedkyně výrobního družstva Růžena Secká.

Související obsah


V Horním Bradle na Chrudimsku šlo osmdesát procent všech výrobků na export. Třeba Rakušané měli rádi draze vypadající ozdoby a Švýcaři zase milují bohaté vzory. Do Ameriky se dělaly naleštěné okurky a brokolice. Jenže kvůli pandemii začaly zahraniční obchodní domy šetřit a vystačily si obvykle s ozdobami, které pořídily o rok dříve.

Související obsah


"Největší pokles byl u zakázek z Německa, Anglie, Francie," hodnotí počátek problémů Secká. Zájem o ručně dělaná mistrovská díla byl tak malý, že před loňskými Vánoci skončila výroba už v září, obvykle to bylo ale až začátkem prosince. Tržby klesly až o padesát procent a vedení společnosti se tak rozhodlo jeden podnik zrušit. Dál má fungovat provozovna ve Dvoře Králové nad Labem.
 

Výrobu vánočních ozdob si vyzkoušel i reportér TV Nova, podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz