Domácí

Hamáček: Afghánských rodin by se mohly ujmout obce. Záleží na krajích

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) začátkem týdne avizoval, že bude hovořit s hejtmany o integraci Afghánců, kteří pomáhali České republice a v těchto dnech je armáda přesouvá na naše území. Pomoc krajů by si představoval tak, že by si některé obce mohly vzít například po jedné rodině, s jejíž integrací by ministerstvo pomohlo. Hejtman Jihočeského kraje tuto pomoc nevylučuje, debata by ale podle něj rozhodně neměla být veřejná.

Pomoc s integrací Afghánců, kteří při misích pomáhali české armádě a nyní probíhá jejich evakuace do České republiky, myslí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) seriózně. "Dostal jsem již řadu nabídek," uvedl ve vysílání televize Nova.

Ve čtvrtek se má sejít s hejtmanem Jihočeského kraje Martinem Kubou (SPOLU), s nímž toto téma detailně projedná. "Není to tak, že bych po hejtmanech chtěl bydlení pro afghánské uprchlíky. Ministerstvo vnitra má svůj program. Šlo nám o to, aby do toho procesu byly zapojeny samosprávy. Věřím, že jednání s hejtmanem Kubou přinese nějaké možnosti," řekl Hamáček.

"Ti lidé, kteří přiletěli, tak většinou alespoň část té rodiny hovoří česky, protože pracovali pro českou ambasádu nebo armádu. A pokud bude ochota ze strany samospráv si vzít třeba jednu rodinu do své obce nebo města, tak ministerstvo vnitra jim pomůže. Pokud ne, ministerstvo je schopné zajistit tu integraci vlastními prostředky," vysvětluje vicepremiér.

Související obsah

Lidé, kteří z Afghánistánu byli do Česka dopraveni letadly naší armády, podle něj bez výjimky prošli prověrkou. Ilegální migranti z Afghánistánu, kteří dle jeho slov "vyskakují z tureckých kamionů", žádný nárok na azyl podle něj pravděpodobně nemají.

Hejtmani příslib pomoci nepotvrdili

Hejtman Kuba pomoc samospráv nevyloučil, ale zatím ani nepotvrdil. O nabídkách, které Hamáček již dostal, zapochyboval.

"Já jsem s většinou hejtmanů hovořil a žádný z nich mi nepotvrdil, že by tam nějaký příslib pomoci byl. Myslím, že jediný, kdo s ním na toto téma komunikoval, byl primátor Prahy, ale ten není hejtmanem a statutární město má vždy trochu jiné pravomoci," prohlásil ve vysílání TV Nova hejtman Jihočeského kraje.

Související obsah

"V tuto chvíli je důležité, aby se debata vedla profesionálně. Nechci, aby tu vznikal obraz, že pokud teď okamžitě neřekneme, že si je vezmeme, tak nebudou zachráněni. Česká republika má povinnost vůči těm lidem, kteří nám pomáhali," uvedl Kuba.

"Toto ale musí být profesionální debata spíše vedená za zavřenými dveřmi. Pokud to tak bude, tak snad nikdo nečeká od hejtmanů, že řekneme, že si bereme například tři rodiny a budou bydlet tady a tady. Je třeba si uvědomit, že si s těmito lidmi možná někdo za pár let bude chtít vyřídit věci, které si myslí, že jim dluží. A může tím ohrozit nejen je, ale i lidi v našich krajích," vysvětlil hejtman.

Podívejte se na celé vyjádření hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby k možné pomoci s integrací Afghánců:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz