Zahraničí

Se samopalem na kolotoči. Bizarní záběry z Afghánistánu baví svět

Lidé z celého světa sledují videa, na kterých se Tálibánci, kteří dobyli Kábul, vozí na kolotočích, autodromu nebo objevují moderní fitness stroje. Ale v jiných částech země bojovníci ukazují zcela jinou tvář.

Se samopalem přes rameno nebo v klíně na kolotoči či autodromu. Organizace, kterou velká část západního světa považuje za teroristickou, ukazuje tvář, jakou ještě svět neviděl.

I přes závažnost situace vyvolávají bizarní záběry úsměv na tváři. Internet se ale plní i podporovateli hnutí, kteří se bojovníků v lunaparku zastávají.

"Někomu se toto video může zdát zábavné, zvláštní nebo dětinské, vidět dospělé muže v autíčku, ale musíte si uvědomit, že v této chudé zemi mnoho zábavních parků není," stojí v jednom z příspěvků na twitteru.

Záběry začaly kolovat jen chvíli po obsazení hlavního města, kdy se na Afghánistán upřely zraky celého světa. "Jakmile bude Tálibán hotový s autodromem, hádám, že jej prohlásí za neislámský pro ženy a dívky, ne-li pro všechny," ozývá se na sociálních sítích.

Související obsah

 

A není to daleko od pravdy. Zatímco se v jednom zábavním parku vojáci Tálibánu baví, druhý musel být zničen. V parku se totiž nacházely sochy významných osobností. To islám nepřipouští, a tak celý park pohltily plameny.

Po úprku prezidenta Ghaního ze země spatřilo svět i další video z prezidentského paláce v Kábulu, lépe řečeno z jeho posilovny, kde si bojovníci Tálibánu moderní náčiní vyzkoušeli nejspíše úplně poprvé.

Mezitím ale ve stejném městě vojáci mířili obřím granátometem do civilistů. O tom, kdo a proč úsměvná videa z lunaparku nebo z posilovny natočil, se můžeme jen dohadovat. Jejich autenticitu i to, kdy a jak vznikly, nelze ověřit.

Kateřina Sejková, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz