Koronavirus

Od září končí v Česku bezplatné testování. Zůstane několik výjimek

Ve čtvrtek odpoledne zasedla vláda, aby projednala podmínky testování obyvatel na covid-19. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci potvrdil předchozí rozhodnutí o tom, že od 1. září už nebude ze zdravotního pojištění hrazené preventivní testování. Výjimku mají děti a lidé, kteří se nemohou nechat očkovat.

Vláda na čtvrteční schůzi rozhodla, že lidé už od září nebudou mít plošně nárok na preventivní testování hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Pokud budou chtít vycestovat do zahraničí, navštívit restauraci, zajít ke kadeřnici, do divadla nebo na koncert, budou si muset test zaplatit sami, anebo se prokázat očkováním či potvrzením o prodělání covidu-19.

Výjimku mají děti do 18 let, kterým budou preventivní testy dále hrazené, a lidé, kteří nemohou být očkováni ze zdravotních důvodů, což budou muset prokázat lékařskou zprávou.

"Může to být od jakéhokoliv lékaře kterékoliv odbornosti, který potvrdí, že osoba se nemůže z objektivních důvodů podrobit očkování proti covidu-19," upřesnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády.

Související obsah

Další výjimku mají lidé, kteří jsou po první dávce vakcíny a čekají na druhou dávku. V tomto případě se musí nechat naočkovat druhou dávkou do čtyř měsíců. Nárok na bezplatný test mají i lidé, kterým ještě neuplynula 14denní lhůta po ukončeném očkování.

Tyto okolnosti se netýkají testů, které lidé podstupují na žádost lékaře z důvodu zdravotní indikace nebo hygienické stanice například kvůli rizikovému kontaktu.

Netýká se to také testování ve školách. "Slyšel jsem spekulace o tom, že by si děti, potažmo jejich rodiče museli hradit sami ty testy. To určitě není pravda. Tyto testy jsou nakoupené státem a hrazeny z veřejného rozpočtu. V případě prodloužení testování ve školách budou testy pro děti a studenty nadále zdarma," vysvětlil Vojtěch.

Související obsah

Již v červenci vláda oznámila, že od září preventivní testování nebude hrazeno ze systému veřejného zdravotního pojištění. Zdůvodnila to snadno dostupnou alternativou v podobě očkování.

Za své rozhodnutí sklidila kritiku od občanů, pořadatelů akcí, majitelů podniků i opozice. "Představa, že testy nebudou hrazené ze zdravotního pojištění a vy budete chtít do restaurace nebo na nějakou službu třeba ke kadeřníkovi a měli byste zaplatit třeba i 1500 korun za PCR test, je mylná," vyjádřil se tehdy předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz