Zahraničí

Tálibán urputně loví odpůrce, experti se obávají hromadných poprav

Tálibán urputně loví odpůrce, experti se obávají hromadných poprav
Zdroj: Profimedia

I když Tálibán po převzetí moci v Afghánistánu několikrát veřejně deklaroval, že se nebude mstít těm, kteří v minulosti pracovali proti němu, podle expertů je realita jiná. Někteří se dokonce obávají toho, že by se mohly v ulicích konat hromadné veřejné popravy.

Podle interního dokumentu OSN, který vypracovali nezávislí analytici, Tálibán navzdory veřejným prohlášením zesiluje pátrání po lidech, kteří spolupracovali v uplynulých letech se silami NATO nebo předchozí afghánskou vládou. Ozbrojenci chodí od domu k domu a hledají své cíle, případně vyhrožují jejich příbuzným, píše britská BBC.

Varování před tím, že se islamisté zaměřují na "kolaboranty", přišlo v utajovaném dokumentu vypracovaném společností RHIPTO - Norským centrem pro globální analýzy. Instituce dodává zpravodajské informace právě OSN.

"Počet jedinců, na které Tálibán cílí, je vysoký a ta hrozba je nad slunce jasnější. Je dané, že pokud se ti lidé nepřihlásí sami, tak Tálibán zatkne, vyslechne a potrestá jejich rodinné příslušníky," má jasno vedoucí týmu Christian Nellemann, který zmíněnou zprávu sestavil.

Související obsah

Nellemann varoval, že každý, kdo se dostane na černou listinu Tálibánu, je v obrovském nebezpečí a že by mohlo dojít k hromadným veřejným popravám. Podle informací přímo z Kábulu ozbrojenci blokují přístup Afghánců k letišti, z něhož odlétají evakuační lety. Objevilo se i video, na němž zoufalý muž podává malé dítě přes zeď americkému vojákovi.

Členové Tálibánu za sebou navíc mají zabíjení příslušníků tamní menšiny. V červenci podle Amnesty International mučili příslušníky Hazárů. Devět z mužů kromě mučení i zabili.

Hněv řady lidí za chaos v asijské zemi padá na hlavu amerického prezidenta Joea Bidena, který podle kritiků stažením vojáků z Afghánistánu vydláždil Tálibánu cestu k moci. Biden by měl během pátku promluvit o průběhu evakuace a záchranných operací.

Evakuaci zorganizovala i česká vláda. Operace ale prozatím skončila:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz