Zahraničí

Pracujete v noci? Podle vědců máte vyšší riziko srdečního onemocnění

Pracujete v noci? Podle vědců máte vyšší riziko srdečního onemocnění
Zdroj: Getty Images

Podle nové studie je dlouhodobá práce v noci významně spojená se srdečními chorobami. Například s nepravidelným a rychlým srdečním tepem. Podle vědců jsou jím více ohroženy ženy než muži.

Noční směny zvyšují také pravděpodobnost onemocnění ischemickou srdeční chorobou. Při ní se srdce nedokrvuje, a nedostává tak dostatečný přísun kyslíku a živin. O nové studii informoval zpravodajský web Independent.

Autoři studie jsou přesvědčeni, že jejich výzkum je první, který zkoumal souvislost mezi prací v noci a fibrilací síní. To je stav srdce, který vede k nepravidelnému a často abnormálně rychlému srdečnímu tepu.

Související obsah

Odborníci analyzovali data od 283 657 lidí z britské zdravotnické databáze Biobank. Díky tomu zjistili, že práce na směny je spojena s rizikem fibrilace síní bez ohledu na genetiku.

Zjištění naznačovala, že u lidí, kteří pracovali v průměru na třech až osmi nočních směnách měsíčně po dobu deseti a více let, se riziko zvýšilo až o 22 procent oproti denním pracovníkům.

Větší riziko srdečních chorob výzkumníci předpovídají ženám. "Zjistili jsme, že pokud ženy pracují v noci déle než deset let, stávají se k fibrilaci síní náchylnější než muži. Jejich riziko se ve srovnání s denními zaměstnanci výrazně zvýšilo o 64 procent," uvedl jeden z autorů studie, profesor Lu Qi z univerzity v New Orleans.

Související obsah

Z výzkumu není jasné, jestli by snížení frekvence práce na nočních směnách a zkrácení pracovní doby mohlo vést ke zlepšení srdečního zdraví. Podle vědců je potřeba souvislost teprve prozkoumat.

Nemoci srdce jsou v Česku běžné. Jsme třetí nejhorší v Evropě. Podívejte se na reportáž:

 

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz