Domácí

Některé děti čeká kvůli covidu výuka navíc. Školy už sestavují seznamy

Ministerstvo školství chystá s novým školním rokem podzimní vlnu doučování. Žáky a studenty, kteří si potřebují doplnit znalosti, by měli na začátku školního roku vytipovávat ředitelé škol společně s učiteli. Ministerstvo projektem plánuje zaplnit mezery v učivu způsobené koronavirovou situací.

Kromě doučovacích letních kempů ministerstvo školství připravilo některým žákům a studentům základních škol, nižších stupňů víceletých gymnázií či konzervatoří a posledních ročníků středních škol podzimní doučování.

"Žák, který má vyšší než dvacetiprocentní neúčast a neplní zadané úkoly nebo žák, který se neúčastnil distanční výuky," vysvětlila mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová, kterých dětí se doučování bude týkat.

Školy už seznamy žáků dávají dohromady. V ideálním případě je budou doučovat učitelé, které znají. Zapojit se prý mohou i studenti vysokých škol nebo kantoři v důchodu. Ministerstvo pro ně plánuje odměnu 250 korun za hodinu, délka doučovací hodiny nebude podle úřadu předepsaná.

Související obsah

Peníze dostane zhruba 4200 základních a 1300 středních škol, zohlední se celkový počet žáků a podíl těch s problémy. Základní školy získají asi 150 až 740 korun na dítě, střední školy kolem 150 korun na studenta. Soukromé a církevní školy budou muset o dotaci požádat.

"Chceme na to podzimní doučování vyčlenit 250 milionů korun. Chceme, aby ty finanční prostředky byly ve školách v měsíci září až přelomu září a října," dodala Lednová.

Učitele čeká tvrdá práce. S online výukou měla problémy velká část žáků, s některými se v průběhu roku téměř neviděli.

Výuky na dálku se podle průzkumu České školní inspekce ještě letos na jaře neúčastnilo asi 50 tisíc dětí. Kolem 11 tisíc žáků, tedy asi procento všech ze základních škol, se podle ministerstva do distančního vzdělávání nezapojilo vůbec.

Jak ministerstvo zabezpečí dostatek pracovníků pro doučování? Odpověděl ministr školství Robert Plaga:

ada, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz