Domácí

"Vláda se snad zbláznila." Okamura se pohádal s Plagou kvůli školám

Vláda tento týden oznámila, že děti se budou muset na začátku nového školního roku hned třikrát otestovat, pokud nejsou proti covidu-19 očkované. A pokud rodiče testy odmítnou, čekají jejich ratolesti při výuce různá omezení. Proti nařízení se ve středeční Snídani s Novou ostře postavil předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Kroky kabinetu naopak hájil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Děti se budou testovat prvního, šestého a devátého září. Proč právě třikrát? "Byla o tom velká debata už před koncem školního roku. A ty tři fáze jsou kvůli tomu, že z pohledu epidemiologů a ministerstva zdravotnictví je třeba nasnímat situaci, kdy se prázdninový režim bude měnit na ten běžný pracovní a školní. A ta tři kola mají ukázat, jaká je zátěž v populaci a případně ji odchytat," vysvětlil Plaga. Podle výsledků testování prý resort zdravotnictví připraví scénáře podzimního vývoje epidemie covidu.

Předseda SPD je ovšem zásadně proti. "Trváme na našem stanovisku a požadujeme návrat dětí do škol bez podmínek, bez omezení či roušek. A bez povinného očkování. Testování se už dělalo v uplynulém roce, kdy ty kontakty byly obrovské. A pozitivní byla naprosto zanedbatelná část dětí," zdůraznil Okamura.

Související obsah

Opatření jsou podle něj za hranou ústavnosti a SPD proto podá (správní) žalobu. Připomněl, že soudy už smetly 25 vládních opatření. "Jako největší nebezpečí vnímám šikanu. To, že se u malých dětí vláda rozhodla diskriminovat, segregovat, separovat ty, které jsou testované, očkované či prodělaly covid od těch, které testované nejsou, je skutečně velký problém. Když jsem to četl, tak jsem si myslel, že se vláda snad zbláznila," opřel se do kabinetu šéf SPD.

"Jde nám o to, aby návrat do škol byl bezpečný a trvalý. Prázdninový režim je jiný a ta tři kola testování proběhnou. Záchyt na jaře malý nebyl, byl stejný jako ve firmách. Efekt to samozřejmě mělo, i když přiznávám, že já sám jsem zastáncem PCR testů a kdyby šly realizovat všude, bylo by to přesnější," uznal Plaga.

Související obsah

Jaké další námitky Tomio Okamura proti plánu vlády na návrat školáků do lavic měl a jak na ně ministr školství reagoval, zjistíte v záznamu celého duelu pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz