Domácí

Trh se vzácnými známkami rychle roste. Doma je můžete mít i vy

Trh se vzácnými poštovními známkami poslední dobou výrazně posiluje. Hodnota některých stoupla až o 40 procent. O známky jako alternativní investice mají zájem jak zkušení investoři, tak úplní nováčci. Jednu ze vzácných známek můžete mít doma i vy.

Mezi nejvýznamnější důvody poptávky po drahých známkách patří ekonomická situace spojená s covidem-19 nebo snaha hledat zajímavé zhodnocení úspor. "Známky rostou kontinuálně, jsou bezpečné a v podstatě jejich likvidita je okamžitá na celosvětové úrovni," vysvětlil filatelista Martin Němeček.

Poptávka po známkách jako investici roste už několikátým rokem. Jen za poslední dva roky některé známky dokázaly svým majitelům přinést meziroční zhodnocení v rozmezí 20 až 40 procent.

Související obsah

"Každá investice s sebou nese určitá rizika. Samozřejmě u nás je riziko směnného kurzu. Pokud by koruna hodně posilovala a kupovali byste v zahraničních měnách, tak to může ovlivnit růst hodnocení známek. Nicméně známky v každé době a v každé krizi měly svůj trend rostoucí nebo stabilní," řekl investor do známek Petr Sobotka.

Řada aukčních domů hlásí navíc rekordní počty lidí na aukcích. Během covidu-19 se i obchod se známkami více přesunul na internet. I on-line aukce ale hlídají odborníci, aby nikdo nemohl případně naletět podvodníkům.

Související obsah

Přibývá také nových investorů, kteří se vrací k zálibě z dětství nebo chtějí investovat pro své ratolesti. "Pokud se jedná o investorskou známku, tak můžeme začít na 300 až 500 tisících. Pokud by šlo o začátek sbírky, tak můžeme začít třeba s 10 korunami," dodal Němeček.

Jednu z cenných známek může mít doma takřka každý. "Mohou to být československé známky s přetiskem, třeba takzvaný červený Merkur. Jeho tržní cena se pohybuje okolo půl milionu korun, ale lidé by mohli mít doma třeba jednotlivý kus, jehož tržní cena je kolem 70 tisíc," dodal kontrolor on-line aukcí Petr Flaška.

Jan Houška, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz