Domácí

Zeman: BIS mě odposlouchává, měl to zastavit Babiš. Ten se tvrdě ohradil

Zeman: BIS mě odposlouchává, měl to zastavit Babiš. Ten se tvrdě ohradil
Zdroj: TV Nova

Bezpečnostní informační služba (BIS) sledovala Martina Nejedlého, ekonomického poradce prezidenta Miloše Zemana, a to kvůli ruským kontaktům a obchodním aktivitám. Informaci zveřejnil web Neovlivní.cz. Prezident na to reagoval slovy, že BIS odposlouchává i jeho. Od premiéra prý dostal příslib, že odposlechy zatrhl, to ale Babiš popřel.

Zemanův poradce Martin Nejedlý se objevil v hledáčku Bezpečnostní informační služby, sledovat jej měla kvůli vazbám na Rusko. "Jeho kontakty jsou středem zájmu kvůli bezpečnostním zájmům státu," uvedl web Neovlivni.cz s odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje, které mu informaci potvrdily.

"Informace o zájmu BIS se ke mně donesly. Nemám to černé na bílém, nic jsem s tím tedy nedělal. Kromě toho, že jsem po své linii zabezpečil ochranu své partnerky a rodiny," reagoval Nejedlý.

V pořadu Blesku S prezidentem v Lánech tuto informaci Zeman potvrdil. "Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí a tedy i mně," prohlásil prezident.

Související obsah

"Zdaleka nejde jenom o Martina Nejedlého, BIS odposlouchá i prezidenta republiky," dodal. Bezpečnostní informační služba by dle jeho slov neměla "fízlovat" ústavní činitele.

"Premiér odposlechy zastavil"

"Já jsem o tom informoval pana premiéra, posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují," prozradil Zeman.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale toto tvrzení rezolutně popřel. "Ani vláda, ani já jako premiér nemáme žádnou kompetenci pro povolování a zastavování odposlechů. Samozřejmě, že nemám ani žádné informace o tom, koho BIS nebo policie odposlouchává. Odposlechy povoluje soud. Odmítám, že bych se kdykoliv zajímal, koho služby odposlouchávají," vyjádřil se Babiš.

"Některé informace z rozhovoru s panem prezidentem pro Blesk mě znepokojily a přinesly mnoho otázek, na které musí odpovědět premiér a sněmovní orgány pro kontrolu BIS," okomentoval situaci ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Jak na kauzu reagují politici, se podívejte zde:

Vyjádření poskytla na sociálních sítích i samotná BIS. "Konkrétní tvrzení prezidenta republiky nebudeme komentovat. Ve všech případech bez výjimky se BIS řídí platnými zákony, které platí pro všechny občany stejně," uvedla.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz