Zahraničí

Situace v Afghánistánu je i nadále kritická. USA se bojí útoku teroristů

Situace v Afghánistánu v okolí letiště v Kábulu se ani po týdnu nelepší. Dál pokračuje překotná evakuace. Během posledních sedmi dnů zemřelo před nebo uvnitř areálu nejméně 20 lidí. Spojené státy do evakuace zapojí soukromá letadla a varují před teroristickými útoky.

Nejbolestnější den od propuknutí války v Afghánistánu, tak o sobotě mluví řada vojáků, kteří během zahraničních misí zažili ledacos. Poblíž zdi, která odděluje letiště od zbytku Afghánistánu, leží bezvládná těla zakrytá bílou plachtou.

"Je to skutečně, skutečně otřesné. Lidé, kteří stojí v čele davu, jsou mačkáni těmi vzadu. Několik lidí dnes ráno podle všeho zemřelo. Viděl jsem spoustu lidí, kteří museli být ošetřeni," uvedl reportér Sky News Stuart Ramsay.

Související obsah

Američtí a britští vojáci se snaží pomocí explozí a varovných výstřelů do vzduchu udržet před kábulským letištěm pořádek. Situace je však nepřehledná. Mezi Afghánci, kteří mají potřebné dokumenty, je totiž i řada lidí, kterým žádná země azyl neposkytla a odbavování evakuovaných tak komplikují.

"Davy se chovají opravdu šíleně. Nikdo se o to nestará. Jestli to takhle bude pokračovat nadále, k nikomu se pomoc nedostane," uvedl místní obyvatel.

Spojené státy mezitím vyzvaly všechny své občany, aby se letišti vyhnuli. Obávají se teroristických útoků, které by mohli provést radikálové z afghánské odnože Islámského státu.

Související obsah

Zatím se Američanům podařilo ze země dostat okolo 17 tisíc lidí, mezi nimi i ženu, která na palubě porodila zdravou holčičku. Velká část uprchlíků vyčkává na další převoz na americké letecké základně Ramstein v Německu. Odsud stejně jako ze základen v Kataru a Bahrajnu budou s evakuací Afghánců pomáhat i americké aerolinky.

Stovky lidí už z Afghánistánu evakuovala také Itálie. "Na palubě máme spoustu žen a dětí. V jejich očích je vidět zoufalství z toho, že museli opustit své domovy," popsal situaci kapitán italského letounu.

Mezi uprchlíky je i spousta dětí, které se policisté snaží zabavit třeba hraním her. OSN už varovala, že bez rychlé pomoci bude Afghánistán čelit absolutní katastrofě.

Předsedkyně Evropské komise řekla, že Evropská unie vede jednání s vedením Talibánu:

jh
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Prezident Biden navštíví Buffalo truchlící po vraždě deseti lidí

Americký prezident Joe Biden odcestuje v úterý společně s manželkou Jill do Buffala. Chtějí truchlit s obyvateli po víkendové tragické události, kdy bělošský mladík zastřelil v obchodě deset lidí a tři zranil. Podle úřadů si úmyslně vybral černošskou čtvrť a hodlal zabít co nejvíce lidí.

Píše se na Deník.cz