Domácí

Zájem o očkování mezi těhotnými je nízký. Odborníci vakcinaci doporučují

Těhotné ženy v Česku nemají příliš zájem o vakcinaci proti koronaviru. Odborníci očkování však doporučují. Podle nich není překážkou ani kojení.

Těhotné ženy patří mezi rizikové skupiny, kterým hrozí těžký průběh koronaviru. Přestože některé se nechaly naočkovat co nejdříve, jiné mají z vakcinace velké obavy. "V současné době je zájem o očkování mezi těhotnými minimální,“ řekl ve Snídani s Novou přednosta České gynekologické a porodnické společnosti (ČSL JEP) Vladimír Dvořák.


Podle odborníků se však ženy nemají čeho obávat. "Obecně se snažíme vyhýbat medikaci v prvních třech měsících. Od druhého trimestru jsou však vakcinologové i porodníci přesvědčení, že očkovací látka je bezpečná,“ sdělil Dvořák. Strach z očkování nemusí mít ani ženy, které kojí.

Související obsah


"Obecně platí stejně jako u ostatních vakcín, že se nějaké vedlejší účinky mohou objevit. Jsou ale raritní. Přestože jsou popsány ojediněle těžké komplikace, v Česku se jedná o jednotky případů,“ vysvětlil Dvořák.


Lékaři však těhotným očkování doporučují. "Pokud mají některé ženy obavy, tak je nepřesvědčujeme. Je však lepší se nechat naočkovat alespoň po porodu než vakcinaci vůbec nepodstoupit,“ doplnil Dvořák.


Přenos viru z těhotné na plod je podle expertů navíc ojedinělý. "Opět se jedná o jednotky případů. Ale že by byl plod ohrožený infekcí, si nemyslíme,“ uzavřel Dvořák.

O tématu jsme infromovali i v Televizních novinách. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz