Koronavirus

Očkování proti covidu je vhodné pro těhotné i kojící, shodli se čeští experti

Očkování proti covidu je vhodné pro těhotné i kojící, shodli se čeští experti
Zdroj: Getty Images

Očkování proti koronaviru je vhodné také pro těhotné ženy. Shodli se na tom odborníci z České vakcinologické společnosti a České gynekologicko-porodnické společnosti. Vakcinaci navíc doporučují také kojícím matkám.

Podle českých expertů by také těhotné a kojící měly mít možnost nechat se naočkovat proti koronaviru. Doporučení ale platí pouze pro vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna. Nejvíce ohrožené covidem jsou ženy v poslední fázi těhotenství, stoupá u nich riziko předčasného porodu.


"Těhotné ženy mají stejné riziko nákazy covidem-19 jako netěhotné, mohou však mít závažnější průběh, především ve třetím trimestru,“ uvádí odborníci.


K rizikovým faktorům, které by mohly zhoršit průběh onemocnění, patří například také obezita, diabetes, hypertenze nebo jiná chronická onemocnění. Ženy ale mají právo se samy rozhodnout, zda vakcinaci podstoupí.


Experti očkování doporučují podstoupit po dokončeném 12. týdnu těhotenství. "Prvních 12 týdnů je nejdůležitějších pro vývoj dítěte,“ vysvětlili. Pokud by vakcinaci těhotné podstoupily dříve, je vhodné alespoň s druhou dávkou počkat na 12. týden.

Související obsah


Vakcíny jsou navíc bezpečné také pro kojící ženy a jejich dítě. "Dosud provedené studie ukazují přenos protilátek prostřednictvím placenty a mateřského mléka,“ uzavřeli lékaři. Očkování těhotných a kojících žen by mohlo poskytnout ochranu nejen samotné matce, ale také dítěti před covidem-19.

Těhotné ženy mohou mít po covidu-19 zdravotní komplikace. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Koronavirus

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz