Domácí

Šetřili jste elektřinou? Máte smůlu, příští rok budete stejně platit víc

Šetřili jste elektřinou? Máte smůlu, příští rok budete stejně platit víc
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

České domácnosti čeká razantní zdražení energií, a to až o desítky procent. Mnohým odběratelům se právě proto mohou zvednout zálohy. Platit více mohou i v případě, že v letošním roce šetřili a měli přeplatek.

Zdražení se nevyhnou domácnosti, ať už topí plynem, nebo elektřinou. Ceny energií jsou v současné době totiž nejvyšší za několik let.


Přestože někteří dodavatelé energií zatím tvrdí, že chtějí udržet stejné ceny i nadále, jiní už nyní počítají se zdražováním. "Po dvou letech už nezbývá než ceny upravit, protože cena na burze a na trhu roste,“ sdělil TV Nova mluvčí Pražské energetické společnosti (PRE) Petr Holubec.

Související obsah


A hlouběji do peněženky si budou muset sáhnout také lidé, kteří energií celý rok šetřili. Takovou zkušenost má i čtenář TN.cz. Přestože měl v letošním roce přeplatek, už nyní ho Pražská energetická společnost informovala, že v příštím roce se mu zvýší zálohy kvůli rostoucím cenám.


"Je otázkou, jak velký je daný přeplatek. Navýšení by mělo dělat 70 korun měsíčně, což odpovídá nějakým 840 korunám za rok. Pokud máte v letošním roce přeplatek nižší, tak se bude (záloha) navyšovat. Záleží však na konkrétní domácnosti a její spotřebě, platbách, výši záloh i přeplatků,“ vysvětlil TN.cz Holubec.


Redakce TN.cz oslovila také další dodavatele, ti zatím zdražování neoznámili a lidem by se zálohy měnit neměly. "V tuto chvíli se pro naše zákazníky nic nemění a ceny zatím nezvyšujeme. Nevíme však, co bude příští rok,“ sdělil TN.cz mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Související obsah


"Aktuálně jsme k žádnému takovému kroku nepřistoupili. Ceny zatím nezvyšujeme. Situaci však sledujeme a budeme se podle ní řídit. Se zákazníky jsme v kontaktu a ví, co se bude dít,“ ujistila mluvčí Moravských naftových dolů (MND) Dana Dvořáková.


Podle ekonomů je jisté, že za energie si v dalších měsících pořádně připlatíme. "Jak u plynu, tak u elektřiny zhruba o 15 až 20 %. U elektřiny je pak možné očekávat zdražování v následujících letech,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.


Podle některých odborníků je zdražování spojené se snahou o to, aby výroba energií byla více ekologická. "Významným faktorem pro ceny je také ekologizace. Ta je spojená s finančními náklady. Technologie na výrobu energií totiž budou šetrnější k přírodě,“ myslí si ekonom Pavel Peterka.

Zelená revoluce znamená podle odborníka dramatický nárůst nákladů. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz