Zahraničí

Tálibán popravuje civilisty a omezuje práva žen, tvrdí komisařka OSN

Tálibán popravuje civilisty a omezuje práva žen, tvrdí komisařka OSN
Zdroj: TV Nova

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová řekla, že dostala věrohodné zprávy o porušování lidských práv radikálním islamistickým hnutím Tálibán v Afghánistánu. A to včetně mimosoudních poprav civilistů a omezování práv žen a protestů.

Bacheletová vyzvala na zvláštním zasedání Radu pro lidská práva OSN, která mimořádně zasedá na žádost Pákistánu a Organizace islámské spolupráce (OIC), aby vytvořila mechanismus bedlivého sledování akcí islamistického hnutí. 

"Zásadní rudou linií bude jednání Tálibánu vůči ženám a dívkám a respektování jejich práv na svobodu, svobodu pohybu, vzdělávání, sebevyjádření a zaměstnávání podle mezinárodních norem v oblasti lidských práv," řekla komisařka.

Související obsah

Hnutí, které je na seznamu teroristických organizací, přitom na své tiskové konferenci v půlce srpna uvedlo, že chce navázat diplomatické vztahy a slíbilo, že ženy budou smět studovat.

Na konferenci také mimo jiné zaznělo, že ženská práva jsou pro Tálibán důležitá a ženy budou moci nadále studovat a pracovat. To ale pouze v rámci islámského práva.

Spojenci v Afghánistánu žádají o prodloužení lhůty k evakuaci svých občanů. Tálibán předem varoval, že pokud západní státy nedodrží lhůty, mohou nést vážné následky. Více informací se dozvíte v reportáži:

 

Tomuto tématu jsme se věnovali i ve vysílání TN LIVE. Rozhovor s expertem na Střední východ Josefem Krausem a terénním pracovníkem Člověka v tísni Janem Šindelářem můžete zhlédnout zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz