Domácí

Karanténa hrozí více lidem. Dva metry rozestup ani respirátor už nestačí

Karanténa hrozí více lidem. Dva metry rozestup ani respirátor už nestačí
Zdroj: Profimedia

Českem se šíří nakažlivější varianta delta. Právě proto hygienici zpřísnili parametry trasování kontaktů lidí s pozitivním testem na koronavirus. Nyní tak už nestačí dvoumetrová vzdálenost, přestože byla považována za bezpečnou.

Varianta delta včetně subvariant stále v Česku dominuje. Podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se s touto mutací potýká dokonce až 95 % nakažených pacientů. Hygienici jsou proto při trasování daleko přísnější než předtím. O nových parametrech informoval portál iRozhlas.cz.


Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se nově bere v potaz skutečnost, že se delta snadněji šíří vzduchem. "Kontakty jsou vyhodnocovány přísněji. Týká se to i těch, které trvaly méně než 15 minut a byly na delší vzdálenost. Dáváme hned 14denní karanténu,“ uvedla Svrčinová.

Související obsah


Karanténu musí lidé poté ukončit negativním PCR testem. Hygienici navíc posuzují také to, zda byli lidé očkovaní. Nově už ale nestačí, že při setkání měli respirátor. Zakrytí nosu a úst už totiž nově neberou vůbec v potaz.


Jinak nyní odborníci hodnotí i situaci, kdy se člověk setká s nakaženým v místnosti. "Pokud je kontakt v uzavřené místnosti, tak se už neptáme, jestli to bylo 1,5 nebo dva metry,“ dodala Svrčinová.


V Česku se od začátku pandemie nakazilo více než 1,6 milionu lidí. Za pondělí laboratoře odhalily 206 nových případů, což je přibližně stejně jako před týdnem. Reprodukční číslo se už několikátý den drží pod hodnotou jedna. To ukazuje zpomalování epidemie.

Podívejte se, jaká je situace v dalších státech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz