Domácí

Do Afghánistánu se jednou vrátíme, myslí si prezident Miloš Zeman

K fungování zahraniční politiky a budoucnosti Afghánistánu se v úterý vyjádřil prezident Miloš Zeman. Kvůli vyřazení Ruska z tendru na dostavbu jaderného bloku přijde Česko podle Zemana o desítky miliard korun.

Prezident Miloš Zeman se v projevu k velvyslancům v úterý vyjádřil k české zahraniční politice a k situaci v Afghánistánu. "Malá až střední země má založit svoji zahraniční politiku na ekonomické diplomacii. To znamená na podpoře exportérů, samozřejmě na získávání zahraničních investic, a nemá být tou zemí, která bude poučovat ostatní, zejména pak velmoci, co vše mají a co nemají dělat, protože to působí směšně," přednesl Zeman.


"Čínský trh je dnes největším trhem světa, i když mě budete označovat za ruského či čínského agenta, já jsem ve skutečnosti jen český agent, odmítnou exportní možnosti na těchto a dalších trzích je pošetilé, a pošetilé jsou proto i studenoválečnické postoje ať z domácích kruhů, především od některých pražských komunálních politiků, nebo některých politiků strany lidové," zkritizoval své názorové odpůrce.

Související obsah


Podobné tlaky existují podle Zemana i v případě budování plynovodu Nord Stream 2 a při výstavbě nového jaderného reaktoru v Česku. "Všichni experti se shodnou, že snížení počtu účastníků v tendru na vybudování jaderné kapacity znamená růst ceny, v tomto případě růst ceny o několik desítek miliard korun. Ti, kdo způsobili, že jim nevoní Rusko nebo Čína, připravili nebo připraví českou ekonomiku o několik desítek miliard korun," prohlásil Zeman.

Odchod NATO z Afghánistánu


Podle Zemana má mít odchod spojeneckých vojsk z Afghánistánu několik fází. V první fázi Tálibán ovládne území Afghánistánu, v druhé fázi svrhne demokratickou vládu.

"Ve třetí fázi, která může trvat určitou, ne příliš dlouhou dobu, Tálibán vybuduje nové teroristické centrum s tím, že bude financováno z výnosů z opia. Ve čtvrté fází začnou opakované teroristické útoky, ať už ala 11. záři, nebo útoky s menším rozsahem," vyložil prezident svou vizi pro Afghánistán.


"Dříve nebo později se budeme muset do Afghánistánu vrátit. Ale nejdřív musí přijít ta vlna teroristických útoků v novém balení, to zase nemusí být za měsíc nebo za půl roku," řekl Zeman. Na celý proslov Miloše Zemana se můžete podívat ve videu pod titulkem.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz