Domácí

Čechy trápí cholesterol. Takto poznáte, že máte potíže i vy

Odborníci z České kardiologické společnosti ve čtvrtek na tiskové konferenci představili nový lék inclisiran, který by mohl být v Česku dostupný přibližně za rok. Jeho použití by mohlo výrazně pomoci v boji s cholesterolem, dokáže totiž snížit hladinu "zlého" cholesterolu v krvi na šest měsíců. Jak ale vůbec poznat, že s ním máte problém? Dozvíte se v článku.

Cholesterol je tuk, který se v lidském těle vyskytuje přirozeně. Tělo ho zčásti vyrábí samo, zčásti ho přijímáme v potravě. Rozeznáváme dva druhy – "hodný" HDL cholesterol a "zlý" LDL cholesterol. Právě jeho zvýšená hladina v krvi je ta, která nám může způsobovat problémy.

Vysoká hladina cholesterolu u nás trápí podle České kardiologické společnosti až 80 procent dospělé populace. S tím by mohl pomoci nový lék inclisiran, který by se měl na trh dostat v příštím roce. U nás je zatím pouze registrovaný, ale v Evropě už se běžně používá.

Související obsah

"V blízké budoucnosti budeme mít možnost využít nové mechanismy účinku, které umožňují podat lék na snížení cholesterolu injekčně jednou za půl roku pro dosažení dobrých a zdravých hodnot," uvedl Michal Vrablík, předseda České asociace preventivní kardiologie. 

Jak poznat, že máte zvýšený cholesterol?

Zvýšená hladina cholesterolu je u člověka dlouho nepoznatelná. "Až po dlouhých letech se můžou objevit na očních víčkách tzv. xantelamata. To jsou takové nakupeniny podkožního tuku. Dochází k tomu ale až ve velice pokročilém stádiu," popsal pro TN.cz jeden z příznaků český kardiochirurg Jan Pirk. 

Jedním z ukazatelů může být také únava při chůzi. "Když už se cévy zavírají, tak se člověk často zastavuje a cítí se unavený. Také může dostat angínu pectoris," vysvětluje Pirk.

Související obsah

Při vysoké hladině cholesterolu můžete pozorovat změny i v oku. "Kolem duhovky se vytvoří takový bělavý prstenec. Je to ale poměrně vzácné a příliš často se s tím nesetkáváme," řekl TN.cz Michal Vrablík, předseda České asociace preventivní kardiologie.

Cholesterol zabijí desítky Čechů denně, hodnotu v krvi hlídá málokdo:

Hladinu cholesterolu zjistíte pouze z krve. Nejjednodušší je docházet na pravidelné prohlídky k lékaři, vyšetří vás ale i v poradnách zdravého životního stylu a v některých lékárnách. Také je možné si koupit samotestovací sadu na domácí použití.

"Každý by měl znát svou hladinu cholesterolu. První test by měl proběhnout v 18 letech a pak při každé preventivní prohlídce. Testování je v Česku zdarma a důrazně ho všem doporučujeme," řekl Vrablík.

Související obsah

Cholesterol si můžete hlídat i ve speciální aplikaci České kardiologické společnosti s názvem "Hlídej si svůj cholesterol". Do ní si můžete zaznamenat hodnoty ze samovyšetření – výšku, váhu, krevní tlak, tepovou frekvenci či glykémii.

Do aplikace můžete také zaznamenávat hodnoty změřené lékařem – cholesterol, triglyceridy, HDL cholesterol, LDL cholesterol, Apo B, krevní tlak či tepovou frekvenci. Průběžné výsledky ze samovyšetření se dají posílat přímo lékaři.

Jak můžete zlepšit svůj životní styl?

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se kromě jiného zaměřuje i na léčbu kardiovaskulárních chorob. Jeho odborníci sepsali pro veřejnost seznam opatření, která by lidé se zvýšeným cholesterolem měli dodržovat.

1. Přestaňte kouřit 

2. Zbavte se nadváhy

3. Pravidelně se hýbejte

4. Vyhněte se stresu

5. Změňte svoje stravovací návyky

Podrobnější návod ke zlepšení stravovacích návyků a životního stylu najdete na webových stránkách IKEMU.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz