Zahraničí

Po útocích v Kábulu zemřeli vojáci i děti, městem otřásl třetí výbuch

Poté, co afghánským hlavním městem Kábulem ve čtvrtek vpodvečer otřásly dva výbuchy, se donesly zprávy o třetí explozi. K té mělo dojít poté, co američtí vojáci odpálili munici. K útokům se přihlásil Islámský stát. Zřejmě sebevražedný atentátník se odpálil u bran kábulského letiště. Podle Pentagonu si útoky vyžádaly životy 13 amerických vojáků, 15 dalších zranily. Zemřít mělo i nejméně 170 civilistů včetně dětí. Na místě je také mnoho zraněných - pravděpodobně v řádu stovek. Počty mrtvých i zraněných se ale neustále mění a pořád nejsou konečné.

Třetí explozi podle mluvčího Tálibán Zabíhulláha Mudžáhida vyvolali američtí vojáci, kteří údajně měli odpálit munici. Informoval o tom web BBC. K útokům, které mají na svědomí předchozí výbuchy, se přihlásil Islámský stát. Přesná čísla obětí a zraněných se stále mění, agentura AP i web CNN ale hovoří o 12 mrtvých amerických mariňácích, smrti jednoho amerického vojenského zdravotníka a 15 dalších zraněných vojácích. Na tiskové konferenci to oznámil americký generál Kenneth McKenzie s tím, že evakuaci hodlá americká armáda dokončit. Soustrast obětem projevil i ministr obrany Lloyd Austin.

O výbuších poblíž letiště v afghánském Kábulu informoval ve čtvrtek odpoledne Pentagon. Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby v oficiálním prohlášením vpodvečer uvedl, že v důsledku exploze zemřeli i američtí vojáci.

Související obsah

Podle původních informací měly výbuch způsobit dokonce dva sebevražedné útoky. Během nich navíc mělo dojít k přestřelce mezi americkými vojáky a útočníkem. Nejprve se myslelo, že byli útočníci dva, Pentagon ale uvedl, že byl pouze jeden. Exploze si zatím měla vyžádat přinejmenším 170 životů- včetně těch dětských. Kábulské chirurgické centrum ke čtvrtečnímu odpoledni uvedlo, že do své péče přijalo až okolo 60 lidí.

Kvůli chaosu, který na místě stále panuje, se ale údaje pořád rozchází. Počet mrtvých navíc s největší pravděpodobností ještě poroste. V pátek ráno ale překonal stovku. Mezi zraněnými by měli kromě amerických vojáků být i civilisté.

Záběry přímo z místa:

Nejprve měla vybuchnout nálož u brány letiště, pak měla další otřást okolím hotelu Baron, který je přímo naproti letišti. Tento hotel měli využívat zejména britští vojáci. Ti by mezi zraněnými ani oběťmi být neměli.

Na možnost dalšího útoku upozornil na twitteru i francouzský velvyslanec v Afghánistánu David Martinon. Dříve ve čtvrtek už před atentátem varovalo i americké ministerstvo. 

Související obsah

Na svém twitterovém účtu zprávu o výbuchu ve čtvrtek odpoledne zveřejnil mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby. "Můžeme potvrdit, že u letiště v Kábulu došlo k explozi," uvedl jako prvotní informaci Kirby.

Tomuto tématu jsme se věnovali i ve vysílání TN LIVE. Celou reportáž můžete zhlédnout zde:

Zřejmě při sebevražedném atentátu byli zraněni tři příslušníci americké námořní pěchoty. Na reportáž z Televizních novin se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Krátká zpráva

Brazílie hlásí první případy mutace omikron

Zdravotníci v Brazílii oznámili první potvrzené případy varianty omikron. Byla prokázána u dvou cestujících, kteří přiletěli z Jižní Afriky. Podle zdravotního sekretariátu v Sao Paulu je dvojice v izolaci a ani jeden z nich není registrován ve státní očkovací platformě. Brazílie nevyžaduje od zahraničních turistů očkování proti covid-19. Jde o první případy v Latinské Americe.

Píše se na Deník.cz