Domácí

Hororové scénáře se nenaplnily. Turisté koronavirus v Česku nešíří

Povinné testy po návratu z dovolené zřejmě splnily svůj účel. Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví si covid-19 v létě ze zahraničí přivezlo zhruba 1350 lidí. Podle předběžných odhadů vycestovaly letos v létě do zahraničí přes tři miliony Čechů.

Hororové scénáře, že lidé, kteří cestují do zahraničí, zhorší epidemickou situaci v Česku, se zatím nenaplnily. Od začátku července se v zahraničí podle údajů ministerstva zdravotnictví nakazilo jen zhruba 1350 Čechů.


"Přesná statistika bude v polovině září. Už teď se ale zdá, že počet lidí, kteří vyjeli na zahraniční dovolenou, přesáhne tři miliony. Národ určitě nemusí strašit, že jsou turisté nějakým nebezpečím pro tuto zemi," uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Nejvíce lidí si nemoc covid-19 přivezlo z oblíbených evropských destinací. "To znamená Chorvatsko, Turecko, Bulharsko. Nicméně je potřeba říct, že celá řada lidí, kteří jsou očkovaní, tu nemoc překoná díky očkování bez jakýchkoli příznaků, takže se to ve výsledku těžko počítá na reálná čísla," upřesnil Papež.

Související obsah


Nejčastěji měli lidé pozitivní test po návratu z Chorvatska. Nemocí covid-19 se tam během letních prázdnin nakazilo přes 200 Čechů. Následuje Španělsko, Bulharsko a Turecko.


Do Chorvatska zatím podle odhadů cestovních kanceláří vycestovalo přes 560 tisíc Čechů. Nemoc si tak přivezla z dovolené opravdu jen hrstka z nich. Do Španělska, které si drží pomyslné druhé místo v počtu nakažených turistů, letos v létě vyrazilo asi 150 tisíc Čechů.

Související obsah


"Je to něco, co by nezasloužilo takovou pozornost nebo takové restrikce, jako v tuhle chvíli jsou. Například Španělsko je pod takzvaně tmavě červenou barvou a lidé musí do karantény," doplnil Papež.

Nemoc covid-19 od začátku července prodělalo v Česku 9778 lidí. Turisté, kteří se vrátili ze zahraničí, tak tvořili pouhou sedminu počtu nových případů.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz