Domácí

Zmatek v dotacích na výstavbu sportovišť: Obce čekají, co bude dál

Peníze na výstavbu stovek městských a obecních sportovišť v Česku jsou v ohrožení. Příjem žádostí obcí o dotace zastavila Národní sportovní agentura (NSA). Místní samosprávy teď musí hledat zdroje peněz jinde. Mnoho obcí už ale staví, protože s přislíbenými penězi počítaly. NSA přitom nově požaduje, aby o peníze žádaly hlavně sportovní kluby a oddíly.

Nová sportovní hala má stát například na Praze 22. Městská část už má i stavební povolení, ale starosta Tomáš Kaněra (ANO) teď shání 40 milionů, které měla poskytnout Národní sportovní agentura.

Stejný problém řeší i ve Svitavách s opravou bazénu. "V červenci nám zástupci Národní sportovní agentury sdělili, že do týdne přijde rozhodnutí o poskytnutí dotace ve výši 50 milionů," popsal starosta Svitav David Šimek (Nestraníci).

"Jedním z hodnotících kritérií bylo, jak brzy se žádost podá. V lednu jsme dostali avízo, že jsme skutečně byli jedni z prvních a byli jsme ubezpečeni, že dotace dobře dopadne. Z toho důvodu jsme rekonstrukci areálu Sokolovny rozjeli," nechal se slyšet místostarosta Litovle Lubomír Broza (Nestraníci).

Související obsah

Ve Svitavách ani v Litovli ale přislíbené peníze nemají. Města a obce podaly celkem 312 žádostí o dotace. Národní sportovní agentura jim ale kvůli velkému zájmu dala stopku už v průběhu řízení.

Agentura dotační program zcela zrušila a vypsala nový, ve kterém jsou samosprávy prý znevýhodněné. "Města, která si provozují a zřizují sportoviště, nemohou o dotaci žádat," podotkl Šimek.

"My jsme Národní sportovní agentuře psali dopis, že s těmito podmínkami nemůžeme souhlasit. Byli jsme nicméně odbyti s tím, že si mohou žádat sportovní kluby. Upozorňovali jsme i pana premiéra, který nás odkázal zpět na NSA," řekla ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladková.

Související obsah

Jenže agentura pod novým vedením změnila plány. "Přiklonili jsme se k vypsání nové soutěžní výzvy bez absence hodnotících kritérií v podobě posouzení kvality projektů a ekvivalentu bodového hodnocení," sdělila místopředsedkyně NSA Markéta Kabourková.

"V Olomouci už mají hotovou střechu ke sportovnímu areálu. Finance, které v desítkách milionů za tuto rekonstrukci vynaložili, si ale pravděpodobně nebudou moci uplatnit v nové výzvě. A to je obrovský zásah do rozpočtu, " dodala Vladková.

Samosprávy teď musí řešit co dál. Buď si vezmou vysoké úvěry, nebo už rozjeté projekty zastaví úplně.

mobi, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz