Domácí

Obchody už nezavřeme, tvrdí Vojtěch. Klíčové je podle něj září

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli řekl, že na stole jsou aktuálně tři scénáře dalšího vývoje v Česku podle míry proočkovanosti proti covidu-19. Ale ani ten nejpesimističtější prý nepočítá s tím, že by se znovu zavíraly obchody nebo služby.

Česko je podle Vojtěcha každopádně v jiné situaci než před rokem. "Je to otázka imunizace. Tenkrát byla nulová. I díky promořenosti je celková imunizace na vyšší úrovni, proto by situace neměla být tak vážná jako před rokem," nechal se ministr slyšet v debatě na televizi Prima.

Češi podle něj nemají očekávat další semafor nebo systém PES. Místo toho jsou ve hře tři scénáře dalšího vývoje odstupňované podle míry proočkovanosti. "Ani v tom nejvíce pesimistickém se nepočítá s tím, že by došlo k uzavírání služeb nebo obchodů,“ ujišťuje Vojtěch.

Který ze scénářů by mohl nakonec platit, bude podle něj mnohem jasnější v září poté, co se děti vrátí do škol a zvýší se mobilita. To je prý moment, kdy se bude lámat chleba. Podle Vojtěcha nikdo nechce, aby se znovu zavíraly školy.

Související obsah

"Jsem rád, že ministerstvo připouští, že musí být plány. Doufám, že první z plánů se dozvíme poté, co skončí experiment s testováním ve školách. Mluvme o protilátkách, abychom znali promořenost populace," reagoval na Vojtěchova slova místopředseda TOP 09 Vlastimil Válek (SPOLU).

Ministr nicméně upozornil, že vzhledem k tomu, že odborníci doporučují, aby se v rámci protiepidemických opatření i nadále nosily roušky, je možné, že zůstanou až do října. Až poté se vše vyhodnotí.

Pojišťovny stál covid miliardy

Pojišťovny vyšla pandemie zhruba na 40 miliard korun. Během loňského podzimu týdenní hospitalizace pacienta na jednotce intenzivní péče stála až 580 tisíc korun.

Pojišťovny se plácly přes kapsu i v případě testů zdarma. Nejvíc za ně utratila největší tuzemská pojišťovna a to přes čtyři miliardy korun. A velké výdaje pojišťovny čekají i dál. Záměr ukončit hrazení testů ze zdravotního pojištění totiž vláda zrušila.

Velkokapacitní centra zavírají

Během září skončí další velkokapacitní vakcinační místa. Třeba Národní očkovací centrum přivítá poslední pacienty desátého září.

"Pokud nastane případ, že někdo nebude moci být očkovaný druhou dávkou v řádném termínu, do 10. září, nabídneme mu očkování druhou dávkou v očkovacím centru ÚVN," řekla TV Nova mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke.

Očkování na svá bedra místo velkokapacitních center přeberou také praktičtí lékaři.

Připomeňte si, jak ministr Vojtěch popisoval plán pro nadcházející období tento čtvrtek:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz